Новини

Тернопільська обласна рада закликала депутатів Верховної Ради України підтримати законопроєкт 5708-1 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний)

15 Грудня 2021

Депутати Тернопільської обласної ради підтримали звернення до Верховної Ради України щодо необхідності ухвалення проекту закону “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний).

За дане рішення проголосували 50 депутатів.

Нижче подаємо текст звернення.

Верховній Раді України

ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Тернопільської обласної ради щодо необхідності ухвалення проєкту Закону України «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» №5708-1 від 13.07.2021 року

Ми, депутати Тернопільської обласної ради, вважаємо своїм обов’язком звернутися до вас і висловити власну позицію щодо ситуації, яка склалася з безпекою громадян та їх правом на самозахист.

Протягом всієї історії України наш народ неодноразово доводив своє право належати до спільноти цивілізованих Європейських народів у боротьбі з диктаторськими режимами та прагненні утвердити демократичні інституції, що гарантуватимуть права та свободи громадян. За цей час на правотворчому рівні було докладено багато зусиль, щоб подолати спадок тоталітарного законодавства УРСР, правонаступником якої стала наша держава. Проте в окремих сферах ганебні практики, запроваджені свого часу комуністами для упокорення поневолених народів, продовжують знаходити широке застосування. Однією з таких нереформованих сфер є право громадян на володіння зброєю та її використання з метою захисту власного життя та здоров’я, життя та здоров’я оточуючих, а також територіальної цілісності держави та конституційного ладу від протиправних посягань.

Як відомо, в Україні відсутній закон щодо володіння зброєю, який би врегулював питання права на придбання і визначення меж її правомірного використання. Натомість, весь легальний ринок зброї в ручному режимі керується монопольним органом – Міністерством внутрішніх справ України, яке поєднує ліцензійні, дозвільні і контролюючі функції. У сучасній державі питання щодо права на володіння, носіння і використання вогнепальної зброї регулюються на рівні наказів Міністра внутрішніх справ України (зокрема Наказ №622 від 21.08.1998 року) та відомчих інструкцій. Поняття цивільної зброї, як інструменту для самозахисту, ці накази не передбачають. Згідно з концепцією, що підтримується МВС, громадяни можуть мати у власності лише мисливську зброю для полювання та спортивну зброю у випадку, якщо є професійними спортсменами з відповідних видів спорту.

Щодо можливості оборонятись від протиправних дій, то хоч право на необхідну оборону гарантується законодавством, але у формулюванні є багато оціночних понять, таких як «заподіяння шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці», що дає можливість майже у кожному випадку висувати особі, яка скористалась таким правом, звинувачення у перевищенні «меж необхідної оборони». Довести правомірність своїх дій при такому звинуваченні доволі не легко, що підтверджується судовою практикою. Норми щодо необхідної оборони та перевищення її меж взяті з Кримінального кодексу УРСР, прийнятого в 1961 році, за часів радянського тоталітаризму, коли про повагу до особистості, її права на життя, здоров’я та гідність не йшлося, тому вони містять вимоги, які людині, котра змушена оборонятись, не реально виконати, наприклад: «визначити наміри того, хто здійснює напад і протистояти їм методами, що не нанесуть агресору шкоди, більшої ніж планує завдати він».

У той час, коли країну наповнює нелегальна зброя, вчиняються сотні злочинів з її використанням, законослухняні громадяни залишаються фактично беззахисними. Держава вперто не бажає у встановленому законом порядку, дотримуючись усіх процедур і перевірок, надати законослухняному громадянину право на носіння короткоствольної вогнепальної нарізної зброї, яка створена для самозахисту, і з такою метою використовується у всьому світі. Водночас, за існуючими правилами, громадянин може зберігати у якості мисливської в рази більш летальну, напівавтоматичну далекобійну зброю, яку заборонено носити і майже неможливо використати для самозахисту.

Досвід десятків держав, у яких було дозволене приховане носіння короткоствольної вогнепальної зброї, розвінчує аргументи противників цього кроку. Зокрема, суттєве зниження злочинності відбулося у Молдові, а також у Литві, Латвії та Естонії, які наші посадовці наводять у якості прикладу патріотичного та здатного на відсіч агресору суспільства. Україна залишається єдиною європейською державою де відсутнє законодавче регулювання обігу зброї. Слід також відзначити, що серед країн нашого регіону право на володіння короткоствольною зброєю і її використання з метою самозахисту для своїх громадян заперечують лише дві держави – Республіка Білорусь та Російська Федерація, у всіх інших країнах, від Туреччини до Фінляндії це право присутнє в тій чи іншій формі.

У Верховній Раді України на даний момент перебувають на розгляді два проєкти законів щодо врегулювання обігу зброї: Проєкт закону “Про право на цивільну вогнепальну зброю” № 5708 від 25.06.2021, внесений народним депутатом Фрісом І.П. та іншими, який, маючи ряд позитивних рішень, на жаль закріплює впроваджене в часи радянської окупації позбавлення громадян права на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю і її використання з метою самозахисту, а також Проєкт закону “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” №5708-1 від 13.07.2021, внесений народними депутатами Шараскіним А.А., Заблоцьким М.Б. та іншими (так званий «альтернативний»).

Цей проєкт здатний вирішити усі питання, пов’язані з обігом зброї в державі, зберегти баланс інтересів держави та права громадянина на захист власного життя і здоров’я від протиправних посягань, дасть змогу закласти основи суспільства, здатного захищати свою державу.

У зв’язку із значною кількістю маніпуляцій з приводу даної теми, наголошуємо, що право на володіння цивільною вогнепальною зброєю, у тому числі короткоствольною, згідно з альтернативним законопроєктом є добровільним і передбачає низку перевірок та запобіжників, що застосовуються для унеможливлення використання такої зброї в злочинних цілях. Для розуміння ключових аспектів та основних відмінностей зазначених законопроектів вважаємо доцільним провести комітетські та парламентські слухання, під час яких автори, представники громадськості, фахівці галузі та представники правоохоронних органів зможуть донести до народних депутатів свої аргументи, пояснення та прогнози.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Обов’язком Верховної Ради України є забезпечення захисту згаданих цінностей на законодавчому рівні.

Ми, депутати Тернопільської обласної ради, з метою приведення правового поля України у відповідність до вимог Конституції України, забезпечення кожному українцеві змоги ефективно реалізовувати свої конституційні права, в тому числі право захищати найвищі соціальні цінності з допомогою ефективного інструменту, створеного спеціально для цієї мети, просимо ухвалити «альтернативний» законопроєкт №5708-1 від 13.07.2021 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю”.

Стати членом УАВЗ