Новини

Бориспільська міська рада закликала керівництво країни підтримати законопроєкт 5708-1 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний)

29 Грудня 2021

24 грудня депутати Бориспільської міської ради підтримали звернення до Президента України, Голови ВРУ та Премєр-міністра України щодо необхідності ухвалення проекту закону 5708-1 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний).


За дане рішення проголосували 36 депутатів.

Нижче подаємо текст звернення.


Президенту України п.
Зеленському В. О.

Голові Верховної Ради України
п. Стефанчуку Р.О.

Премєр-міністру  України
п. Шмигалю Д.А.

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Бориспільської  міської ради щодо необхідності ухвалення проекту Закону України «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» №5708-1 від 13.07.2021 року.

          Шановний Пане Президенте, Пане Голово Верховної Ради та Пане Прем’єр-міністре.

Ми, депутати Бориспільської ради, вважаємо своїм обов’язком звернутися до вас і висловити свою позицію щодо ситуації, яка склалася з безпекою громадян та їх правом на самозахист.

Протягом всієї історії України наш народ неодноразово доводив своє право належати до спільноти цивілізованих Європейських народів у боротьбі з диктаторськими режимами та прагненні утвердити демократичні інституції, що гарантуватимуть права та свободи громадян. За цей час на правотворчому рівні було докладено багато зусиль, щоб подолати спадок тоталітарного законодавства УРСР, правонаступником якої стала наша держава. Проте в окремих сферах ганебні практики, запроваджені свого часу комуністами для упокорення поневолених народів, продовжують знаходити широке застосування. Однією з таких нереформованих сфер є право громадян на володіння зброєю та її використання з метою захисту власного життя та здоров’я, життя та здоров’я оточуючих, а також територіальної цілісності держави та конституційного ладу від протиправних посягань.

Як відомо, в Україні відсутній закон щодо володіння зброєю, який би врегулював питання права на придбання і визначення меж її правомірного використання. Натомість, весь легальний ринок зброї в ручному режимі керується монопольним органом – Міністерством внутрішніх справ України, яке поєднує ліцензійні, дозвільні і контролюючі функції. У сучасній державі питання щодо права на володіння, носіння і використання вогнепальної зброї регулюються на рівні наказів Міністра внутрішніх справ України (зокрема Наказ №622 від 21.08.1998 року) та відомчих інструкцій. Поняття цивільної зброї, як інструменту для самозахисту, ці накази не передбачають. Згідно з концепцією, що підтримується МВС, громадяни можуть мати у власності лише мисливську зброю для полювання та спортивну зброю у випадку, якщо є професійними спортсменами з відповідних видів спорту.

Щодо можливості оборонятись від протиправних дій, то хоч право на необхідну оборону гарантується законодавством, але у формулюванні є багато оціночних понять, таких як «заподіяння шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці», що дає можливість майже у кожному випадку висувати особі, яка скористалась таким правом, звинувачення у перевищенні «меж необхідної оборони». Довести правомірність своїх дій при такому звинуваченні доволі не легко, що підтверджується судовою практикою. Норми щодо необхідної оборони та перевищення її меж взяті з Кримінального кодексу УРСР, прийнятого в 1961 році, за часів радянського тоталітаризму, коли про повагу до особистості, її права на життя, здоров’я та гідність не йшлося, тому вони містять вимоги, які людині, котра змушена оборонятись, не реально виконати, наприклад: «визначити наміри того, хто здійснює напад і протистояти їм методами, що не нанесуть агресору шкоди, більшої ніж планує завдати він».

У той час, коли країну наповнює нелегальна зброя, вчиняються сотні злочинів з її використанням, законослухняні громадяни залишаються фактично беззахисними. Держава не бажає у встановленому законом порядку, дотримуючись усіх процедур і перевірок, надати законослухняному громадянину право на носіння короткоствольної вогнепальної нарізної зброї, яка створена для самозахисту, і з такою метою використовується у всьому світі. Водночас, за існуючими правилами, громадянин може зберігати у якості мисливської в рази більш летальну, напівавтоматичну далекобійну зброю, яку заборонено носити і майже неможливо використати для самозахисту.

Досвід десятків держав, у яких було дозволене приховане носіння короткоствольної вогнепальної зброї, розвінчує аргументи противників цього кроку. Зокрема, суттєве зниження злочинності відбулося у Молдові, а також у Литві, Латвії та Естонії, які наші посадовці наводять у якості прикладу патріотичного та здатного на відсіч агресору суспільства. Україна залишається єдиною європейською державою де відсутнє законодавче регулювання обігу зброї. Слід також відзначити, що серед країн нашого регіону право на володіння короткоствольною зброєю і її використання з метою самозахисту для своїх громадян заперечують лише дві держави – Республіка Білорусь та Російська Федерація, у всіх інших країнах, від Туреччини до Фінляндії це право присутнє в тій чи іншій формі.

У Верховній Раді України на даний момент перебуває на розгляді Проєкт закону “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” №5708-1 від 13.07.2021, внесений народними депутатами Шараскіним А.А., Заблоцьким М.Б.

Цей проект здатний вирішити усі питання, пов’язані з обігом зброї в державі, зберегти баланс інтересів держави та права громадянина на захист власного життя і здоров’я від протиправних посягань, дасть змогу закласти основи суспільства, здатного захищати свою державу.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Обов’язком Верховної Ради України є забезпечення захисту згаданих цінностей на законодавчому рівні.

Ми, депутати Бориспільскої міської ради, з метою приведення правового поля України у відповідність до вимог Конституції України, забезпечення кожному українцеві змоги ефективно реалізовувати свої конституційні права, в тому числі право захищати найвищі соціальні цінності з допомогою ефективного інструменту, створеного спеціально для цієї мети, просимо ухвалити законопроект №5708-1 від 13.07.2021 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю”.

Депутати Бориспільської міської ради VIII скликання

Стати членом УАВЗ