Новини

Івано-Франківська міська рада звернулася до депутатів ВРУ із закликом підтримати законопроєкт 5708-1 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний)

24 Грудня 2021

23 грудня депутати Івано-Франківської міської ради підтримали звернення до Верховної Ради України щодо необхідності ухвалення проекту закону “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” (альтернативний).

За дане рішення проголосували 39 депутатів.

Нижче подаємо текст звернення.

Звернення Івано-Франківської міської ради

до Верховної Ради України з приводу законопроекту №5708-1

  Ми, депутати Івано-Франківської міської ради, вважаємо своїм обов’язком звернутися до Вас і висловити власну позицію щодо ситуації, яка склалася з безпекою громадян та їх правом на самозахист.

Як відомо, в Україні відсутній закон щодо володіння зброєю, який би врегулював питання права на придбання і визначення меж її правомірного використання. Натомість, весь легальний ринок зброї в ручному режимі керується монопольним органом – Міністерством внутрішніх справ України, яке поєднує ліцензійні, дозвільні і контролюючі функції, зокрема Наказ №622 від 21.08.1998 року. Поняття цивільної зброї, як інструменту для самозахисту ці накази не передбачають. Згідно концепції, що підтримується МВС громадяни можуть мати у власності лише мисливську зброю для полювання та спортивну зброю, у випадку,  якщо являються професійними спортсменами у відповідних видах спорту. 

Щодо можливості оборонятись від протиправних дій, то хоч право на необхідну оборону гарантується законодавством, але у формулюванні, що містить багато оціночних понять, таких як “заподіяння шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці”, що дає можливість майже у будь якому випадку висування особі, що скористалась таким правом, звинувачень у перевищенні “меж необхідної оборони”. Довести правомірність своїх дій при такому звинуваченні доволі не легко, що підтверджується судовою практикою. Норми щодо необхідної оборони та перевищення її меж взяті з Кримінального кодексу УРСР, прийнятого в 1961 році, за часів радянського тоталітаризму, коли про повагу до особистості, її права на життя, здоров’я та гідність не йшлося, тому вони містять вимоги, які людині, що змушена оборонятись не реально виконати, наприклад: “визначити наміри того, хто здійснює напад і протистояти їм методами, що не нанесуть агресору шкоди, більшої ніж планує завдати він.”

У той час, коли країну наповнює нелегальна зброя, вчиняються сотні злочинів з її використанням, законослухняні громадяни залишаються фактично беззахисними. Держава вперто не бажає у встановленому законом порядку, дотримуючись усіх процедур і перевірок, надати законослухняному громадянину право на носіння короткоствольної вогнепальної нарізної зброї, яка створена для самозахисту і з такою метою використовується у всьому світі. Водночас, за існуючими правилами, громадянин може зберігати у якості мисливської, в рази більш летальну, напівавтоматичну далекобійну зброю, яку заборонено носити і майже неможливо використати для самозахисту.

Досвід десятків держав, у яких було дозволене приховане носіння короткоствольної вогнепальної зброї, розвінчує аргументи противників цього кроку. Зокрема, суттєве зниження злочинності відбулося у Молдові, а також у Литві. Латвії та Естонії, які наші посадовці наводять у якості прикладу патріотичного та здатного на відсіч агресору суспільства. Україна залишається єдиною європейською державою, де відсутнє законодавче регулювання обігу зброї. Слід також відзначити, що серед країн нашого регіону, право на володіння короткостволом і його використання з метою самозахисту для своїх громадян  заперечують лише дві держави – Республіка Білорусь та Російська Федерація, у всіх інших країнах, від Туреччини до Фінляндії це право присутнє в тій чи іншій формі.

У Верховній Раді України на даний момент перебувають на розгляді два проекти законів щодо врегулювання обігу зброї: Проект закону “Про право на  цивільну вогнепальну зброю”  № 5708 від 25.06.2021, внесений народним депутатом Фрісом І.П. та іншими,  який, маючи ряд позитивних рішень, на жаль закріплює впроваджене в часи радянської окупації позбавлення громадян права на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю і її використання з метою самозахисту, а також Проект закону “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю” №5708-1 від 13.07.2021, внесений народними депутатами Шараскіним А.А., Заблоцьким М.Б. та іншими (так званий “альтернативний”). Цей проект здатний вирішити усі питання, пов’язані з обігом зброї в державі, зберегти баланс інтересів держави та права громадянина на захист власного життя і здоров’я від протиправних посягань, дасть змогу закласти основи суспільства, здатного захищати свою державу. 

У зв’язку із значною кількістю маніпуляцій з приводу даної теми, наголошуємо, що право на володіння цивільною вогнепальною зброєю, у тому числі короткоствольною, згідно з альтернативним законопроєктом є добровільним і передбачає низку перевірок та запобіжників, що застосовуються для унеможливлення використання такої зброї в злочинних цілях. Для розуміння ключових аспектів та основних відмінностей зазначених законопроектів вважаємо доцільним провести комітетські та парламентські слухання, під час яких автори, представники громадськості, фахівці галузі та представники правоохоронних органів зможуть донести до народних депутатів свої аргументи, пояснення та прогнози.

Згідно ст.3 Конституції України, Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Обов’язком Верховної Ради України являється забезпечення захисту згаданих цінностей на законодавчому рівні.  

Ми, депутати Івано-Франківської міської ради,  з метою приведення правового поля України у відповідність до вимог Конституції, забезпечення кожному українцеві змоги ефективно реалізовувати свої конституційні права, в тому числі право захищати найвищі соціальні цінності з допомогою ефективного інструменту, створеного спеціально для цієї мети, просимо ухвалити “альтернативний” законопроєкт №5708-1 від 13.07.2021 “Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю”.

Стати членом УАВЗ