Публікації

Георгій Учайкін: «Офіційно вилучена зброя – не більше 1% від її незаконного обігу»

14 Серпня 2016
Георгій Учайкін

Україна стала джерелом контрабандної зброї для країн східної Європи, стверджують західні ЗМІ. Чи так це насправді?

Про контрабанду зброї з зони АТО говорили на «Громадському Радіо» з головою наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгієм Учайкіним.

Григорій Пирлік: Скільки контрабандної зброї насьогодні надходить з України?

Георгій Учайкін: Повідомленню «Sky News» про контрабанду зброї з України я б не довіряв. Та зброя, яку вони демонстрували на відео, не відповідає тому, що сьогодні надходить в якості контрабанди з зони АТО. Це не той асортимент, в зоні АТО дещо інша зброя. Разом з тим, підстави для того, щоб говорити, що контрабанда зброї з України в Європу існує, є. На початку 2015 року ми обговорювали цю ситуацію з представниками ОБСЄ, і вони визнали наявність трафіку. Маємо те, що маємо.

Найбільший ринок нелегальної зброї сьогодні знаходиться саме в Україні.

Григорій Пирлік: У які країни надходить зброя?

Георгій Учайкін: У країнах Європи є шалений попит на нелегальну зброю. Більш того, нелегальна зброя є у кожній країні світу. Виключень не існує, просто в деяких країнах з цим борються, а в таких країнах, як Україна – ні. Люди розповідають про те, що боротьба триває, але насправді, це просто фікція.

Олена Бадюк: Яка відповідальність має бути за контрабанду зброї?

Георгій Учайкін: Це все підпадає під 263 статтю карного кодексу України – незаконне поводження зі зброєю та вибуховими речовинами. Згідно з цією статтею відповідальність може сягати 12 років, але це не вирішує проблему.

Олена Бадюк: На якому рівні не працює законодавчий механізм?

Георгій Учайкін: На рівні Верховної Ради. Сьогодні у громадян існує потреба придбати собі зброю для самозахисту. Вони хотіли б зробити це в легальний спосіб, але закону, що регламентує легальний обіг зброї в Україні, не існує. Люди намагаються вгамувати свою потребу в незаконний спосіб, формуючи попит на нелегальну зброю. За попитом з’являється пропозиція, оскільки ця зброя за набагато нижчою ціною є в зоні АТО.

Григорій Пирлік: Йдеться про самозахист, але ця зброя може стати доступною і для потенційних злочинців.

Георгій Учайкін: Для потенційних злочинців зброя ніколи не була недоступною. З цією категорією громадян ми раз і назавжди маємо завершити розмову. Мова йде про те, що попит на зброю формують законослухняні громадяни, які розуміють, що поліція у Києві приїде щонайменше за 20 хвилин. За 20 хвилин можуть не тільки вбити чи пограбувати, а й кілька разів зґвалтувати. В разі чого влада не дбатиме про родичів постраждалої людини. Вся відповідальність лежить на самому громадянині. Коли держава не може вгамувати базовий інстинкт людини – самозбереження, люди знайдуть шлях придбання зброї.

Все вирішується у Верховній Раді. Відповідний Закон “Про цивільну зброю і боєприпаси” за номером 1135-1 знаходиться без розгляду вже 2 роки.

Олена Бадюк: Чому його не розглядають?

Георгій Учайкін: Два моменти – антизброярське лобі представлене Міністерством внутрішніх справ і те, що Порошенка залякали тим, що “легалізація зброї” може стати на заваді його керування державою. Хочу нагадати, що якщо в цій країні забирають владу, то її забирають за допомогою дерев’яних бит, дерев’яних щитів і будівельних касок. З легальними пістолетами ніхто владу не забирає.

Все, що пов’язане зі зброєю, не регулювалось в Україні протягом останніх 25 років. Немає жодного нормального закону, немає нормативних актів, а ті, що є – неузгоджені поміж собою. Саме через це сьогодні ми маємо шалений рівень злочинності, великий обіг зброї і неготовність до територіальної оборони.

Григорій Пирлік: Періодично МВС і СБУ повідомляють про знайдені арсенали зброї. Яка частка інформації оприлюднюється таким чином?

Георгій Учайкін: Не більше 1%. Якщо сьогодні вони повідомили вам про вилучення 10 автоматів Калашникова, значить, 99% від цієї цифри проїхало без нагляду. Коли розпався Радянський Союз, на території України були зосереджені величезні запаси зброї. Як вони сформувались? Виводили контингенти з Чехословаччини, Німеччини і Польщі і залишали тут. Коли Радянський Союз розпався, документація залишилась в Росії, а тут залишилась зброя і з’явилась так звана «неучтенка». Люди, які були тут поруч з цією зброєю, заробили десятки мільярдів доларів. В 1996 році міжнародна спільнота почала моніторити ситуацію і трішки притисла зброярських баронів.

В 2007 році швейцарська компанія, що спостерігає за обігом стрілецької зброї у всьому світі, сказала, що в Україні знаходиться щонайменше 3 мільйони 100 тисяч одиниць нелегальної зброї. За 10 років, що минуло, ми спостерігали крадіжки зброї з вищих учбових міліцейських закладів в Харкові і Львові, в нас вибухали склади в Новобогданівці і грабували інші склади з початку 2014 року. Таким чином, десь півтора мільйони одиниць нелегальної зброї додалось до озвученої у 2007 році цифри.

Олена Бадюк: Чи може трофейна зброя бути джерелом контрабанди?

Георгій Учайкін: Така зброя вивозиться так само. Вивозять не тільки пістолети і автомати, вмудряються вивезти й міномети. У святість і чесність представників правоохоронних органів, що стоять на блокпостах я не вірю.

Ми маємо вгамувати попит і надати можливість людям купувати зброю під наглядом держави.

Олена Бадюк: Яким чином можна боротись з міжнародним трафіком?

Георгій Учайкін: Для цього мають бути якісь спецслужби – СБУ і прикордонники.

Григорій Пирлік: Як вплинула контрабанда з зони АТО на криміногенну ситуацію в країні?

Георгій Учайкін: Кількість злочинів виросла. Луценко сказав прямим текстом, що тільки в Києві в порівнянні з минулим роком кількість злочинів збільшилась на 100%. Не вірю. Я думаю, що більше. Я, як людина, що пережила 90-ті, можу сказати, що зараз стало набагато небезпечніше.