Ми починаємо гуртувати 1,000,000!
20 Лютого 2025
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ МЕРЕЖІ
Початок боротьби: роки зусиль
Процес створення Мережі Вільних Людей розпочався у серпні 2024 року. Георгій Учайкін і Руслан Рохов, члени Ініціативної групи з розбудови Мережі, розпочали цей процес, маючи за плечима багаторічний спільний досвід боротьби за ухвалення Закону, що гарантує громадянам право на володіння зброєю для самозахисту.
До серпня 2024 року було використано всі можливі демократичні інструменти, щоб домогтися ухвалення Закону: проведено десятки круглих столів і робочих зустрічей з депутатами, підготовлено кілька законопроектів і створено міжфракційне об’єднання «За зброю самозахисту для законослухняних громадян».
До започаткування процесу заснування Мережі було двічі зібрано по 25 000 підписів під двома петиціями до двох останніх Президентів України із закликом ухвалити відповідні законопроекти. При цьому перша зі згаданих петицій стала взагалі першою успішною електронною петицією до Президента України.
У 2021 та 2022 роках, за внески громадян, було проведено два масштабних загальнонаціональних опитування, які підтвердили: більшість українців підтримують право на володіння зброєю самозахисту.Друге дослідження було презентоване менш ніж за добу до повномасштабного вторгнення.
Поворотний момент: лютий 2022
23 лютого 2022 року, за лічені години до початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну, відбулася подія, яка виявилась символічною.
Поки народні депутати у першому читанні голосували за законопроєкт, що не передбачав можливості для громадян володіти короткоствольною зброєю, представники Української асоціації власників зброї разом із колегами-експертами презентували Друге загальнонаціональне дослідження відчуття безпеки та запиту громадян на володіння зброєю самозахисту.
Результати були красномовними: 52% українців воліли б, щоб хтось із членів їхньої родини мав можливість легально придбати та володіти короткоствольною вогнепальною зброєю для самозахисту. Натомість лише 42% готові були покладатися на поліцію як на інструмент захисту.
Підтвердження масової підтримки ідеї озброєного самозахисту з’явилося згодом — уже після початку повномасштабної війни. У 2022 році в застосунку ДІЯ, за ініціативи тодішнього Міністра внутрішніх справ України, було проведено загальнонаціональне опитування. 1,014,256 (Один мільйон чотирнадцять тисяч двісті пʼятдесят шість) громадян висловилися за те, щоб мати право на володіння пістолетами та револьверами «для особистого захисту». Це становило 59% від усіх учасників опитування.
Чому влада не реагує?
Після того як окупанти відступили від Києва та північних областей, Георгій Учайкін і Руслан Рохов — тодішні члени Добровольчих формувань територіальної громади столиці — знову повернулись до питання, яке не давало спокою:
Чому дві петиції по 25 000 голосів до двох президентів, очевидний суспільний запит і понад мільйон голосів у ДІЇ так і не змусили парламент дозволити громадянам захищати себе зі зброєю в руках?
У серпні 2024 року, коли політики почали обговорювати перспективу укладання мирної угоди та підготовку до перших повоєнних виборів, Учайкін і Рохов вирішили: потрібно зробити все можливе, щоб бодай наступний склад парламенту ухвалив Закон, який дозволить громадянам самостійно подбати про свою безпеку.
Під час однієї з розмов Рохов запропонував новий підхід — опиратись на досвід США, зокрема на логіку, яку демонструє фільм «Складна гра Міс Слоун». В одній із ключових сцен герой фільму говорить: «Суспільний запит сильно переоцінений». Допоки громадяни не здатні впливати на результати виборів, їх настрій мало цікавить політиків.
Ця думка прояснила головне: поки мільйон прихильників права на самозахист не згуртовані в Мережу, яка воліє впливати на результати виборів — нас не почують. Без структурованої сили, яка заподіює організований вплив, навіть найочевидніший запит громадян залишиться порожнім звуком для політиків.
Від ідеї — до запуску Мережі
Учайкін і Рохов вирішили: настав час системно об’єднувати зусилля. Вони поставили собі за мету згуртувати 1,000,000 громадян, аби нарешті створити достатні умови, щоб змусити політиків ухвалити Закон про зброю.
Для цього вони почали формувати Ініціативну групу. Уже за кілька днів до них приєдналися троє однодумців: IT-підприємець Володимир Гаркуша та ще двоє громадян, які побажали залишитися невідомими. Один із них — військовослужбовець, офіцер ЗСУ.
Всі учасники Ініціативної групи розуміли: традиційні, як кажуть політологи, конвенційні методи впливу — вичерпані. Тому вони обрали шлях, яким проходило лише громадянське суспільство Сполучених Штатів.
Руслан Рохов запропонував використати принципи, що працюють у США, — так звану «Вашингтонську методичку»: створення, так званих, Комітетів політичного впливу (Political action committees), які представляють інтереси громадян в політичному процесі, шляхом фінансування виборчих кампаній політиків, які готові офіційно оголосити ці інтереси частиною власної передвиборчої кампанії.
Але на відміну від Сполучених Штатів, де є розвинена громадянська культура частиною якої є донатити гроші на політичний процес, в Україні він запропонував адаптувати цей успішний досвід до нашої політичної практики. Замість того, щоб створювати представника інтересів громадян, Руслан Рохов запропонував гуртувати їх у Громадянські мережі політичного впливу, які мають стати платформою для формування колективної здатності громадян ефективно впливати на результати виборів.
Громадянська сила супроти олігархічного впливу
Політиків цікавлять лише дві речі: бути обраними і бути переобраними. А отже, саме ті, хто здатен впливати на результати виборів, визначають, які рішення ухвалюють політики.
Досі вирішальний вплив на результати виборів мали фінансово-промислові групи, які відомі загалу як олігархи. Вони фінансували виборчі кампанії та забезпечували медійне висвітлення кандидатів на підконтрольних їм телеканалах. Говорячи просто — олігархи мали монополію на створення умов в яких зрозуміло, хто стане владою, а від-так і те, що вона робитиме.
Але це можна змінити — 1,000,000 згуртованих в Мережу, які здатні зробити хоча б символічний внесок у 49 гривень (якщо не більше), мають значно більшу силу впливу на результати виборів, ніж одна валіза з грошима.
До того ж, після запровадження єдиного телемарафону в часи широкомасштабного вторгнення, головним джерелом інформації стали соціальні мережі. А в них, погодьтесь, мільйон згуртованих громадян органічним охопленням власних публікацій цілком здатні конкурувати за увагу виборців з проплаченими рекламами та коментарями спонсорованих ботів.
Якщо ми разом приймемо цей виклик — або, як кажуть американці, challenge — і згуртуємо мільйон вільних людей, це дасть нам колективну вагу впливу на понад 10% електорату.І це не теоретична цифра: на виборах 2019 року 5% підтримки партії відповідало приблизно 540 тисячам голосів. Тож мільйон об’єднаних громадян — це вже така політична сила, вимоги якої неможливо ігнорувати.
Запуск Мережі: перші тижні
22 серпня 2024 року, за домовленістю членів Ініціативної групи, Георгій Учайкін, лідер Української асоціації власників зброї, та Руслан Рохов, експерт з питань демократії, звернулися до глядачів YouTube-каналу «ЗБРОЙОВИЙ ЛОБІСТ». Вони закликали долучитись до створення першої в Україні Громадянської мережі політичного впливу вільних людей. Яку рішенням батьків-засновників було вирішено згодом назвати — Мережа Вільних Людей.
За перші 11 тижнів, після цього звернення, до ініціативи приєдналися 1111 громадян України, переважно з-поміж глядачів каналу «ЗБРОЙОВИЙ ЛОБІСТ». Кожен з них заповнив Анкету прихильника та зробив свій фінансовий внесок на розбудову Мережі.
На момент проведення установчих зборів 8 грудня 2024 року, коли Ініціативна група із започаткування Мережі була саморозпущена, кількість учасників в ній зросла до 1277.
Громадяни, які долучились до ініціативи заснування Мережі, ще до реєстрації юридичної особи задекларували свою готовність разом з членами Ініціативної групи згуртувати 1,000,000 громадян, аби розбудувати інституції, яка за своєю логікою буде нагадувати The Political Victory Fund (NRA-PVF) — Комітет політичного впливу американської Національної стрілецької асоціації (NRA).Цей комітет, який створений ще в 1976 році, діє саме для того, щоб представляти інтереси власників зброї в політичному процесі США. Докладніше про його діяльність можна довідатись за посиланням: Political Victory Fund – Wikipedia
Офіційна реєстрація і новий етап розвитку
10 лютого 2025 року Міністерство юстиції України зареєструвало громадську організацію «Громадянська мережа політичного впливу вільних людей», яка відтоді офіційно діє під короткою назвою — Мережа Вільних Людей.
1 травня 2025 року було завершено прийом Анкет прихильника, що було першим кроком в процесі долучення до Мережі. Відтоді доєднатися до Мережі можна виключно через офіційний сайт.
На момент завершення прийому Анкет у спільноті вже було 2238 учасників. Саме вони і є батьками-засновниками Мережі.
Той момент ознаменував завершення нульового етапу становлення Мережі і початок першого етапу її повноцінної розбудови.
Що робити зараз?
Якщо кожен, хто вже долучився до Мережі, знайде серед своїх друзів, родичів, близьких, колег чи знайомих учасників голосування в ДІЇ або просто тих, хто хоче мати законне право на володіння короткоствольною зброєю самозахисту — і надішле їм своє реферальне посилання, яке доступне у «Профілі користувача» Особистого кабінету на сайті Мережі, — то вже за лічені місяці ми зможемо згуртувати мільйон вільних людей, щоб разом змусити політиків на почути.
Щовівторка на YouTube-каналі «ЗБРОЙОВИЙ ЛОБІСТ» Георгій Учайкін та Руслан Рохов інформують суспільство про хід залучення нових учасників до Мережі, відзначають найактивніших лідерів спільноти та оголошують челенджі, виконання яких наближає нас до мети — 1,000, 000 згуртованих громадян.
Щоб швидко згуртувати мільйон громадян, достатньо, щоб кожен дійсний член Мережі щотижня долучав до неї бодай одного нового однодумця.
Спільна дія — запорука впливу
Якщо кожен із нас — тих, хто долучився до Мережі — почне щотижня залучати до неї хоча б одну близьку людину, яка підтримує право громадян на володіння зброєю самозахисту, тоді ми будемо здатні подвоювати кількість членів Мережі щотижня.
У випадку участі у розбудові Мережі кожного — ми здатні запустити зростання у геометричній прогресії!
Один маленький крок для розбудови Мережі від кожної вільної людини — це насправді величезний стрибок у формуванні колективної спроможності членів Мережі впливати на політичні процеси в Україні.
Як тільки ви почнете діяти разом з нами, ви побачите, що гуртування мільйону — це лише питання часу!
Все залежить від нас
Велика війна за незалежність навчила нас головному: щоб диктувати свою волю — замало бути правим, потрібно бути сильним!
Об’єднуючись і діючи разом, ми будемо поволі долати набуту громадянську безпорадність і крок за кроком формувати колективну здатність заподіювати вплив.
У цьому процесі кожен пересвідчиться в тому, що згуртувавши 1,000,000 громадян в Мережу ми здатні не лише вибороти право на зброю самозахисту, а й змусити політиків виконати решту наших вимог!
Щоб ми були спроможні згуртувати мільйон громадян до перших повоєнних виборів, нам потрібні сотні провідників та тисячі лідерів, які братимуть на себе відповідальність і вестимуть за собою інших!
Для гуртування мільйону нам потрібні Ви!
Щоб долучитись до Мережі зареєструйтесь на сайті.