Публікації

Георгій Учайкін: закріплення права українців на захист зменшить рівень вуличної злочинності на 50%

09 Вересня 2015
Георгій Учайкін

Тепер не стоїть питання, буде чи не буде законодавчо закріплене право українців на захист та вільне володіння вогнепальною зброєю; воно перейшло в іншу площину – коли.

На сайті “Главред” відбувся чат із головою Наглядової ради ВГО “Українська асоціація власників зброї” Георгієм Учайкіним, автором електронної петиції “Про право на захист”, яка за найкоротший строк зібрала необхідні 25 тисяч голосів підтримки (причому кількість голосів українців, які підтримують цю петицію, стає дедалі більшою з кожним днем; так, на момент написання цього тексту свої підписи залишили понад 36 тисяч громадян).

У петиції ВГО УАВЗ вимагає, по-перше, доповнити 27 статтю Конституції і закріпити в ній право кожного українця на вільне володіння вогнепальною зброєю для охорони життя, здоров’я, власності, життя інших людей, конституційних прав і свобод, а, по-друге, негайно ухвалити закон “Про цивільну зброю та боєприпаси” №1135-1.

Спілкуючись із читачами, Георгій Учайкін розповів, як оцінює шанси на реалізацію даної ініціативи, хто в державі найбільше чинить перешкод прийняттю цього рішення, за якими критеріями він вважає доцільним визначати тих, хто може мати право на володіння вогнепальною зброєю, наскільки успішна боротьба з корупцією у сфері видачі дозволів на володіння зброєю, а також як це допоможе знизити рівень злочинності в Україні.

Подаємо стенограму чату з Георгієм Учайкіним.

Anton Beletsky: Коли буде зброярський “майдан”?

Георгій Учайкін: Я сподіваюся, що його не буде. Бо “майдани” зі зброєю довго не тривають. Думаю, що нам варто йти еволюційним шляхом, а не революційним. Принаймні я бачу всі підстави для того, що нам це вдасться, за умови ухвалення наших ініціатив.

Andarial: Есть ли “план Б” на случай, если Президент, мягко говоря, проигнорирует решение по поданной петиции?

Георгій Учайкін: У нас завжди є плани, як досягнути поставленої мети. Ми займаємося цим напрямом професійно і сприймаємо навіть такий важливий момент – перемогу нашої петиції – як один із чергових кроків. Звісно, у нас є “план B”, “план C”, “план D”… 🙂

Andrii Gromliuk: Чи не було б доцільно разом із вогнепальною нарізною та короткоствольною зброєю узаконити також холодну зброю (зокрема, ножі, які було заборонено носити за радянської влади)?

Георгій Учайкін: Це – дискусійне питання, яке наразі обговорюється юридичною групою авторів законопроекту.

Сергій Гресь: 1. Як Ви оцінюєте шанси прийняття збройного законодавства після підписання петиції? 2. Які подальші дії плануються в разі забовтування питання прийняття збройного законодавства?

Георгій Учайкін: 1. Ми в це віримо. Бо це відповідає здоровому глузду. Ситуація з нелегальною зброєю дедалі буде загострюватися, рівень вуличної злочинності буде зростати, тож єдиний правильний крок – це те, що ми запропонували.

2. Не думаю, що буде “забовтування”. Ситуація буде розвиватися зрозуміло і стрімко. З нашого боку готове все, тож відповідь доведеться надати швидко. А далі буде далі.

Sandarial: Как Вы относитесь к тому, чтобы отправить проект вашего закона в Венецианскую комиссию?

Георгій Учайкін: Спочатку треба розібратися з цим законом в стінах Верховної Ради України.

Вячеслав Панов: Я не специалист в вопросах огнестрельного оружия и азов владения им, поэтому, возможно, вопрос будет наивным. По какой причине в США в 1986 году лишили законного статуса автоматическое оружие, произведенное после 1986 года и, соответственно, почему в законопроекте №1135-1 оружие с режимом автоматического огня не имеет законного статуса? Не считаете ли Вы данный нюанс существенным ограничением свобод человека? Я слыхал, что в некоторых штатах США можно приобрести оружие с автоматическим режимом при более сложной бумажной работе, личном собеседовании, дополнительном сборе и т.д. Существуют ли объективные причины для полного запрета короткоствольного, гладкоствольного и нарезного оружия с автоматическим режимом огня?

Георгій Учайкін: Дійсно, з 1986 року в США залишилися тільки деякі штати, в яких можна придбати автоматичну зброю.

Ми, в свою чергу, керувалися при розробці закону тим, що, за великим рахунком, для самозахисту має вистачити напівавтоматичної зброї. Ми маємо з чогось почати, адже 24 роки в країні не існувало жодного закону про зброю. Не виключаю, що з часом це питання буде порушуватися ще раз. Давайте подивимося на стан речей за рік-два після введення закону в дію.

Евгений Лопатин: В случае принятия закона, будет ли ужесточен контроль за прохождением медицинской комиссии при покупке оружия? Контроль при выдаче разрешения на хранение и покупку оружия? Какие образом УАВЗ участвует сейчас и буде тли участвовать в дальшейшем в контроле за коррупционной составляющей при покупке оружия? Не хотелось бы, чтоб покупался джип “мажором” с пистолетом и разрешением в бардачке. Как может организация УАВЗ сделать процесс получения разрешений прозрачным?

Георгій Учайкін: 1. Ми зробимо все, щоб медичні працівники усвідомлювали свій рівень відповідальності, яка, можливо, значно посилиться.

2. Має бути побудована така система підготовки майбутнього власника зброї, яка максимально унеможливить корупційну складову.

3. Станом на сьогодні ми маємо можливість тільки фіксувати сам факт корупційної складової при оформленні дозволів на придбання зброї. А в подальшому ми передбачали в законопроекті “Про цивільну зброю і боєприпаси” №1135-1 створення громадської ради, до складу якої будуть входити профільні всеукраїнські громадські організації, які, власне, і будуть спостерігати за процесом.

Constantine Taranov: На какой стадии пребывает ваша инициатива переговоров с руководством МВД касательно внедрения оружейного законодательства? И какие вопросы вы хотели с ними обсудить и проработать?

Георгій Учайкін: Стадія – стала, стабільна. Ми знаходимося у стабільних стосунках, яких не існує. Всі наші спроби витягнути їх на діалог шляхом офіційних звернень, на жаль, ні до чого не призвели. Але так буде не завжди. 🙂

Maksym Tyutyunnykov: Вполне понятно, что Порошенко и “менты” будут динамить эту инициативу, перед осенними выборами попиарятся, ну, создадут какие-нибудь структуры по обучению и лицензированию и всё сильно зарегулируют, обложат поборами (как было с техосмотрами). Что-нибудь думали, как дальше продавливать этот закон?

Георгій Учайкін: Від сьогодні питання вже не стоїть так – буде чи не буде реалізована ця ініціатива, воно перейшло в іншу площину – коли. Звісно, певний саботаж з боку МВС передбачається, але хочу нагадати, що кількість підписів під нашою петицією серйозно поламала їхні плани.

Игорь Рыбак: Чи не вважаєте Ви проявом дискримінації народу України те, що депутати та члени їх сімей мають право на володіння короткоствольною зброєю згідно з Постановою Президії ВРУ “Про забезпечення безпеки народних депутатів України та окремих посадових осіб апарату Верховної Ради України” від 10.11.1994?

Георгій Учайкін: Цей інструмент (дана постанова президії ВР) вже фактично не діє. Всі питання народні обранці та посадові особи вирішують завдяки “нагородній зброї”. Але це окрема розмова.

Yevgeniy Olievskiy: Георгий, спасибо за петицию. Горячо поддерживаю, поскольку считаю, что страна вооруженных свободных граждан – это совершенно другая страна. Хочу уточнить у вас, по каким признакам вы ограничивали бы право на владение оружием?

Георгій Учайкін: Психічний стан та певні категорії судимостей.

Рабіндранат Тагор: В случае принятия закона, какие фирмы будут наполнять рынок (отечественные, или придётся импортировать)? Какова приблизительная стоимость ожидается за единицу и боеприпасы? Организацией тиров для стрельбы будет заниматься государство или частные фирмы?

Георгій Учайкін: 1. Закон надасть можливість увійти на український ринок на зрозумілих прозорих умовах величезній кількості брендів. Вітчизняний виробник, якого, за великим рахунком, нема, опиниться в стандартних умовах конкуренції. Преференції будуть тільки шкодити розвитку зброярської галузі.

2. Ціни суттєво зменшаться. Зброя часів СРСР опиниться в продажу за притомною ціною, наприклад, ПМ десь за 150 доларів. Варто також враховувати, що досить швидко почне формуватися вторинний ринок зброї, що була у вжитку. Все це буде примушувати імпортерів та продавців до правильного ціноутворення. Не бачу підстав говорити про те, що буде якась принципова цінова відмінність у порівнянні з європейським ринком. Принаймні будемо робити все, щоб так було.

Arkadij: Сьогодні, коли щодня лунають гасла про боротьбу з корупцією, але звіти про реальні кроки в цьому напрямі не такі вже й часті, скажіть, як за вашими спостереженнями, просувається боротьба з корупцією в системі, яка сьогодні видає дозволи на володіння тим чи іншим видом зброї? В яких межах сьогодні коливаються розміри хабаря за дозвіл володіти, скажімо, травматичною зброєю?

Георгій Учайкін: Погано ведеться боротьба з корупцією у дозвільній системі. Хабарі за отримання дозволу на придбання травматичної зброї – в межах 500-600 доларів.

Pavlo: Чи є у Верховній Раді лоббісти тих ідей, які зараз просуваєте ви? Чи ваші стовідсоткові однодумці? Хто?

Георгій Учайкін: У нашого законопроекту 31 суб’єкт законодавчої ініціативи, тобто 31 депутат із різних фракцій ВР. На мою думку, прихильників серед депутатів у нас більш аніж достатньо, але показовою буде ситуація з петицією. Будемо діяти step by step.

Pavlo: В одному зі своїх коментарів ви сказали, що вас не здивували такі показники підтримки вже відомої усім петиції вашого авторства. А якої кількості підписів ви сподіваєтеся досягти за весь відведений на підписання петиції термін, які цифри у нас цілком реальні, за вашими оцінками?

Георгій Учайкін: Наскільки я розумію, якщо сьогодні наша петиція отримає статус “на розгляді”, голосування припиниться. Проте якби ми збирали голоси всі відведені 93 дні, думаю, що цифра сягнула б приблизно 200 тисяч.

semen_senia: Георгію, по-перше, з якими міфами щодо вільного володіння вогнепальною зброєю у свідомості українців боротися найважче? По-друге, зокрема, Вам, напевно, не раз доводилося чути думку, що наше суспільство не готове мати таке право, не має відповідної культури, що дозволить володіти зброєю і не чинити лих тощо, тощо. Що Ви думаєте з цього приводу? Як виховувати цю культуру в наших людях? Дякую за відповіді.

Георгій Учайкін: Головний розповсюджувач міфів, який заважає українцям, – це телебачення. Те, що іноді можна там побачити та почути, може кого завгодно ввести в оману. Це частина державної політики. Достатньо вимкнути телевізор та зануритися на профільні ресурси в інтернеті, і все одразу стає на свої місця. Не дивіться на ніч українське телебачення. 🙂

Yurik Yakovenko: Пропоную Вам подати судовий позов від імені УАВЗ і прихильників проти “слуг народу” через порушення ними наших конституційних прав на самозахист, через неможливість захисту громадян від озброєних злочинців.

Георгій Учайкін: Саме для цього ми в нашу петицію першим пунктом поставили право громадян на збройний захист, яке має бути внесене до Конституції.

А сьогодні до суду мені хочеться подавати на тих, хто каже, що “у українців менталітет не той”.

Odissey: Почему стали неугодными власти “Правый сектор”, добровольцы, то есть люди, принявшие на себя главный удар и заменившие в необъявленой войне несуществующую армию? И еще – кто может проконтролировать огромное количество оружия, неофициально оставшегося на руках у ребят с фронта (казалось бы такое выражение – ребята-фронтовики – сегодня немыслимо).

Георгій Учайкін: Ми від самого початку попереджали деяких впливових персонажів з МВС, що цю ситуацію буде складно “розрулити”. Тобто коли треба було захищати країну, ці хлопці були потрібні, але ніхто не передбачив, що з ними робити в подальшому. Ми багато разів пропонували створити систему територіальної оборони на кшталт естонської Кайтселійт, яка б могла виправити цю ситуацію. Але нас не чули і не чують. Можливо, хоч зараз це питання буде розглядатися по-серйозному. Доки не знайдеться місце для всіх добробатів в тій системі координат, яка буде влаштовувати всіх, питання з фронтовою зброєю не вирішити.

RimaIvanenko: Як може змінитися рівень вуличної злочинності, якщо нападник знатиме, що його потенційна жертва озброєна? І чи варто боятися, що після ухвалення рішень, за які виступаєте, зброя потрапить до рук злочинців, якщо вона вже у них є? (Останнє – це, скоріше, риторичне питання.)

Георгій Учайкін: Рівень вуличної злочинності зміниться докорінно. Ми розраховуємо, що вже за перший рік він знизиться на 50%. У злочинців зброя і так є, вони ніколи не питали дозволу на володіння нею ані у суспільства, ані у влади. Ми будемо дбати про тих, хто хоче отримати зброю в законний спосіб.

slava_tur: Полностью поддерживаю и подписал петицию, но вопроса два: 1) верите ли вы в то, что этого удастся добиться? 2) На сайте в петициях появились петиции, “клоны-разрушители”, дискредитирующие идеи, как с этим бороться?

Георгій Учайкін: “Клони-разрушитєлі” зміцнюють нашу репутацію і є невдалими інструментами в боротьбі з ідеями, час яких настав.

Arkadij: Хто зараз чинить найбільший спротив просуванню ідеї закріплення права громадян на захист та володіння вогнепальною зброєю: президент і АП, Верховна Рада, МВС, суспільство чи хтось інший? Та наскільки реально подолати (і якими шляхами) цей спротив у найближчій перспективі?

Георгій Учайкін: Почнемо з кінця. Суспільство спротиву не чинить – воно нас підтримало (петиція). МВС чіпляється за монопольне становище на ринку надання озброєних охоронних послуг та обігу зброї серед цивільного населення. Верховна Рада – в очікуванні рішення попередніх двох суб’єктів, тобто АП і Президента. Але все буде добре. Ми рано чи пізно, а, швидше – рано, зруйнуємо монополію МВС і дозволимо нормально розвиватися цій галузі. І головним інструментом в цій боротьбі для нас буде прозорість наших дій і підтримка суспільства.

Smilik: Георгію, свого часу ви входили до складу музичного гурту під назвою “Цей дощ надовго”, де співала Ірина Білик. Скажіть, як так склалося – від шоу-бізнесу до зброї?:)

Георгій Учайкін: Я завжди казав, що від гітари до фінського ножа – один крок. Так воно і трапилося. 🙂 Насправді це була робота у складі потужної команди, яка фактично і сформувала український шоу-бізнес. З часом мені це стало менш цікаво, аніж більш глобальні проекти.

Ivann: Георгію, рано чи пізно ця війна скінчиться, і у тих, хто повернеться з передової буде чимало, наприклад, трофейної зброї. Що з цим слід робити?

Георгій Учайкін: У нашому законопроекті є пункт, який називається “Знайдена зброя”. І там детально описано, як і в який спосіб діяти.

Vopros: В чем, по-вашему, основные опасности практики наградного оружия? Много ли такого у нас, или это нельзя проследить?

Георгій Учайкін: Перш за все, ми не знаємо, хто саме володіє цією “нагородною зброєю”. Рано чи пізно ми, звісно, дізнаємося, хто ці “герої”, і доведемо до відома суспільства їхні імена. Але небезпека полягає в тому, що ці люди отримують зброю без жодної підготовки. Часто-густо це просто бізнесмени, які купують таке право. Зрештою, це теж велика корупційна складова, яку треба зруйнувати.

Nemo: А у вас в житті часто траплялися випадки, коли для самозахисту конче необхідна була зброя, коли без неї ну ніяк не можна було відстояти свої життя, здоров’я, власність, захистити рідних (тут, у містах, далеких від лінії фронту)?

Георгій Учайкін: Ні, таких випадків багато не було. Був один, коли я всіма фібрами своєї душі відчув, що саме зараз мені б не завадив пістолет. Причому відбулося це в самому центрі Києва на площі Льва Толстого о другій годині дня. Небезпека була більш ніж реальною – на мене направляли зброю.

gf_43: Складається враження, що легальна зброя на руках у цивільних людей просто змушуватиме владу бути більш відповідальною, чесною та дисциплінованою, бо з’явиться проста річ – страх. Тож чи не вийде глухий кут із нинішніми ініціативами, адже влада не готова і не хоче бути ані чесною, ані відповідальною перед суспільством, і, відповідно, зробить все, аби ці законодавчі зміни не пройшли? Дякую.

Георгій Учайкін: Насправді громадянином людину робить не тільки паспорт. Звісно, наші ініціативи певним чином вплинуть на рівень свідомості кожного громадянина. І, звісно, з цим у подальшому доведеться рахуватися не тільки чинній владі, а й будь-якій, котра в майбутньому з’явиться в Україні.

gf_43: Георгій, поділіться, будь ласка, вашою суб’єктивною думкою про події а) у Мукачевому, б) 31 серпня під Верховною Радою, коли і там, і там заговорила зброя, яка начебто мала би бути в зоні АТО, а не в мирних містах, далеких від передової.

Георгій Учайкін: Промовчу з тактичних міркувань. Занадто багато в цих питаннях політики. Позиція Асоціації полягає в тому, що ми не ліземо в політику – ми намагаємося впливати на політичні процеси, але глибоко не занурюватися в них.

dim-dim: 1. Яких маніпуляцій можна очікувати від влади під час її спроб протидіяти і внесенню доповнення до 27-ї статті Конституції, і прийняттю Закону “Про цивільну зброю та боєприпаси”? 2. На яких підставах можуть бути відсіяні голоси, які залишені під петицією? Чи великий відсоток таких? П.С. Вітаю, більше 35 тисяч голосів – це вже хороший результат, принаймні очевидні настрої і налаштування наших людей.

Георгій Учайкін: 1. Важко відповісти.

2. Якщо адміни президентського сайту виявлять “ботів” та “клонів”, вони знають, що треба робити. Але в нас такий запас міцності, що все буде добре. Я вас запевняю.