Публікації

Загроза республіці. Або як новий Верховний суд прирівнює міліцейську інструкцію до закону

12 Лютого 2019

Проблема врегулювання правового режиму власності на зброю і основних прав та обов’язків громадян щодо поводження зі зброєю саме законом України “поставила ребром” набагато серйозніші питання конституційного ладу на вирішення нового Верховного суду.

Чи є Україна республікою, як визначено у статті 5 Конституції? Чи діє в Україні принцип верховенства права, як визначено у статті 8 Конституції?

В республіці влада походить від народу і виражається в актах, які називаються законами і можуть ухвалюватися або народом безпосередньо на референдумі, або опосередковано через представників народу у парламенті. В будь-якому разі закони республіки мають ґрунтуватися на волі народу, який є джерелом влади.

Щодо верховенства права, то як відомо, порядок цивільного обороту зброї в Україні не врегульований законом. Хоча, положення ст. 92 Конституції встановлюють, що виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина; правовий режим власності.

Проте, розглядаючи кримінальні справи за обвинуваченням у незаконному поводженні зі зброєю новий Верховний суд в своїх останніх рішеннях робить висновки, які підводять до того, що для регулювання обігу зброї не потрібний закон України, а достатньо підзаконних актів, за порушення який людей можна притягати до відповідальності.

Нині єдиним документом, який визначає порядок поводження громадян зі зброєю є міліцейська Інструкція (затверджена наказом МВС №622), в основі якої немає закону, що встановлює заборони чи обмеження цивільного обороту зброї.

За такою логікою, якщо міліцейські інструкції прирівнюються до законів, тоді МВС може розглядатися, як Верховна Рада? А далі більше …