Публікації

Битва за закон про зброю. Частина 2

09 Березня 2023

Пропонуємо вашої увазі другу частину програми, присвячену Закону про зброю на каналі “Збройовий лобіст” (частина 1)

ВСТУП

Весна 2019 року обіцяла бути цікавою.

Був очевидним тренд на зміну еліт, адже до президентських перегонів долучився Володимир Зеленський зі своїми гучними і дотепними політичними гаслами.

Ми щиро розраховували, що питання ухвалення Закону про зброю врешті-решт зсунеться з місця.

Мене звати – Георгій Учайкін,  ви на каналі “Збройови́й  лобіст” і в цій частині я розповім вам, як відбувалася та відбувається боротьба за Закон про зброю з 2019-го року.

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРОТИ ЗБРОЇ

Навесні 2019 року у президентських перегонах переміг Володимир Зеленський.

Який одразу розпустив Парламент та оголосив дострокові вибори.

Повірте, ми доклали значних зусиль, щоб у передвиборчій програмі його партії Слуга Народу з’явився пункт про ухвалення Закону про зброю.

Це був важливий принциповий момент, бо ще напередодні другого туру президентських виборів в інтерв’ю РБК Україна Зеленський заявив, що він “він проти зброї”.

Битва за закон про зброю. Частина 2

Стати членом УАВЗ

Щоб внести ясність у це питання ми, тобто УАВЗ, подали тепер на його ім’я Петицію.

На відміну від Першої Петиції  до тексту Другої ми додали, що ухвалення Закону про зброю ще й СУТТЄВО ЗМІЦНИТЬ ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ КРАЇНИ.

Петиція набрала необхідну кількість голосів і потрапила на розгляд Зеленського.

Його відповідь на Петицію була м’яко кажучи невідповідною, якщо стисло – не на часі.

Я готовий поспорити, що відповідь на цю Петицію була написана функціонерами з МВС.

ДОВГА ІСТОРІЯ З ЗАКОНОПРОЄКТАМИ ПРО ЗБРОЮ ВІД УАВЗ І МВС

Проте ми діяли за власним планом і вже 2 вересня 2019 року депутати від Слуг Народу – Фріс та Матусевич зареєстрували у ВР Закон про зброю, який був від першої до останньої літери написаний фахівцями та юридичними радниками УАВЗ.

МВС не було готово до такого стрімкого розвитку подій, тож їм довелося поспіхом готувати альтернативний законопроект, який виявився відверто сирим та неконкурентноздатним.

Я навмисно не буду засмічувати вам мізки точними назвами та реєстраційними номерами цих законопроектів, а для зручності буду називати їх – законопроект від УАВЗ та законопроект від МВС.

У комітеті з питань правоохоронної діяльності, який тоді очолював Денис Монастирський, нібито з метою напрацювання спільного законопроекту була сформована робоча група.

 До складу робочої групи увійшли представники авторських колективів обох законів, яку очолив нардеп Олександр Дануца (фракція СН).

На жаль, рівень обізнаності у збройній тематиці вищезгаданого депутата обмежувався знаннями про кулі “дум-дум” та кулі “з дірками”.

Після всіх засідань робочих груп, Комітет вирішив винести на голосування до сесійної зали пропозицію відхилити обидва законопроекти на стадії розгляду в комітеті  з метою підготовки спільного законопроекту. За що ВРУ і проголосувала.

Згадана робоча група взяла за основу законопроект від УАВЗ, адже він містив всі прогресивні напрацювання –  Посвідчення власника зброї, Єдиний електронний реєстр та короткоствольну зброю самозахисту.

Робоча група мала би приступити до роботи, але трапився Ковід і ввели карантин, чим вони і скористалися.

Комітет тепер працює у закритому режимі, робоча група працює онлайн і після кожного засідання законопроект стає все гірше і гірше.

Коли нам нарешті показали остаточну версію – ми були змушені вийти з цього псевдо законотворчого процесу, бо проект був неприйнятним.

Наші опоненти зареєстрували вже типо свій, але по факту наш, але кастрований законопроект.

Тепер ми вже були змушені подавати альтернативний законопроект, що ми і зробили завдяки народному депутату від Голосу – Андрію Шараскіну.

У березні 21 року законопроекти – від УАВЗ та МВС потрапили до сесійної зали ВРУ і депутати успішно провалили обидва.
Як виявилось, закон про Зброю вони не підтримують і ухвалювати його не збираються!

За регламентом ВРУ більше в цій сесії Закон про зброю вже не можна реєструвати, але коли ж це зупиняло справжніх слуг народу! Вони знову реєструють ще більш недолугий законопроект від МВС, але під іншою назвою.

Ну а ми в свою чергу знову реєструємо альтернативний!

До кінця 2021 року нам, попри всі ковідні обмеження вдалося провести у комітетах ВРУ два круглих столи (перший та другий) із залученням фахівців галузі – виробників, імпортерів, представників спортивних та мисливських організацій.

Всі вони одностайно підтримували саме наш законопроект, проте МВС та їх депутати з комітету казали, що українці ще не готові до зброї.

ГОЛОСУВАННЯ 23 ЛЮТОГО 2022 РОКУ

Чи випадково чи з міркувань особливого цинізму голосування по законопроектах призначили на 23 лютого 2022 року.

Ну а далі вам все відомо – знаючи, що завтра розпочнеться повномасштабне вторгнення депутати ухвалили у першому читанні недолугий законопроект від МВС.

Без зброї самозахисту, з можливостями нагороджувати зброєю будь-кого, з реєстром, яким монопольно володіє МВС, та без всього, чого потребувало суспільство,

Вже з ранку 24 лютого комітет запропонував Андрію Шараскіну терміново внести ВСІ наші правки до ухваленого законопроекту.

Звісно ми встигли подати ці правки і зайнялися невідкладними справами – хто будував блок-пости, хто одразу у військомат … але це вже інша історія.

ОПИТУВАННЯ ТА РЕАКЦІЯ ВЛАДИ

Протягом 2022 року було проведено дослідження Соціологічної  групи “Рейтинг” та опитування громадян у додатку “ДІЯ”, які ще раз підтвердили результати тих досліджень, які ми проводили разом із дослідницькою компанією “Info Sapiens”.

Переважна більшість громадян (близько 60%) потребують Закону, який передбачатиме повноцінне володіння зброї самозахисту.

Проте Монастирський, який був ініціатором опитування у ДІІ врешті заявив, що МВС не поділяє думку громадян і наполягатиме на версії, яка ухвалена у першому читанні.

ІНСАЙДИ

Наприкінці 2022 року до нас надходили інсайди, що у березні відбудеться голосування і у другому читанні в Законі з’явиться “короткоствол”, але з правом носіння тільки на період воєнного стану.

Імпортери почали масово завозити пістолети, якими сьогодні завалені усі вітрини, а кмітливі менти почали підшукувати  приміщення для облаштування власних тирів.

ЗМІНИ ДО НАКАЗУ 622

В цей же час, МВС подало на реєстрацію до Мінюсту зміни до свого наказу № 622, які ми оскаржили і чекаємо на відповідь Мінюсту.

І тут в авіатрощі загинув міністр Монастирський, а на його місце було призначено керівника Національної поліції Клименка, який був призначений головою Нацполу ще за Авакова.

ЦИТАТА КЛИМЕНКА

Ще у 2019 році, відповідаючи на питання журналістів Клименко заявив наступне:
“Я вважаю, що передовсім потрібно вилучити незаконну зброю, а потім, можливо, провести аналіз всіх аргументів за і проти, вислухати експертів. Але все це – після того, як закінчаться бойові дії і не буде постійного джерела надходження нелегальної зброї, зате буде можливість належного контролю легальної”.

Судячи з усього не варто очікувати від нового міністра прогресивного погляду на поточний стан речей.

Я думаю, що МВС робитиме все можливе, щоб Закон про зброю якомога довше припадав пилом у ВРУ, а поки вони розбудовуватимуть свою нову схему із оновленим 622-им наказом.

МИ ПРОДОВЖУЄМО БОРОТЬБУ

Депутати, більшість з яких вже змінили свою точку зору, не сильно втручатимуться у цей процес допоки не замаячать нові вибори, адже рейтинги сьогодні для них ще не так важливі.

Ну а громадяни … громадяни будуть воювати, виживати і накопичувати трофейною зброю, бо ще довго не забудуть Бучу та Ірпінь.

Тож ми продовжуємо боротьбу і я триматиму вас в курсі.

Ну а ви знаєте, що робити – залишайтесь на зв’язку.

Разом переможемо.  

Стати членом УАВЗ