Публікації

Самозахист на карантині, або як затримати злочинців, коли поліція не приїжджає

03 Квітня 2020

Раніше в звичаєвому та римському праві затримання злочинця взагалі було обов’язком потерпілого і його родини, і саме так це гарантувало невідворотність покарання.

Нині процедура законного затримання правопорушників звичайними громадянами (не правоохоронцями і не охоронцями) не дуже добре виписана в законах, але все ж вона є, бо це складова права на захист від протиправних посягань.

Затримання як і необхідна оборона – це акт заподіяння правомірної шкоди правопорушнику. Такою шкодою може бути як порушення права на особисту свободу та недоторканність, так і заподіяння тілесних ушкоджень нападнику.

Відповідно до ст. 38 Кримінального кодексу не визнаються злочинними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо (1) після вчинення посягання, спрямовані на затримання (2) особи, яка вчинила злочин (3), і доставлення її відповідним органам влади (4), якщо при цьому не було допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи.

За перевищення цих заходів передбачена відповідальність як і за перевищення меж необхідної оборони (за заподіяння тяжких тілесних при затриманні нападника – виправні роботи, арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 2 років, без позбавлення волі). Про межі необхідної оборони писали тут https://bit.ly/2X11yiy

Відповідно до ст. 207 КПК кожен має право затримати особу (крім судді та народного депутата):

1) при вчиненні або замаху на вчинення такою особою кримінального правопорушення (грабіж, крадіжка, розбій, умисні тілесні ушкодження тощо);

2) безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування такої особи, яка підозрюється у його вчиненні.

В такому випадку затриману особу зобов’язані негайно доставити до уповноваженої службової особи або негайно повідомити уповноважену службову особу про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення.

УВАГА! Як у випадку з необхідною обороною подбайте про наявність доказів того, що затримання було законним (тобто правопорушник вчиняв протиправне посягання, переслідування його було безпосереднім, а заподіяна йому шкода була необхідною виключно для затримання).

Такими доказами можуть бути показання свідків, відеозапис з камер спостереження, відео з телефону тощо. І на таких відео вбачаються і/або чути ваші наміри саме щодо затримання.

У випадку відсутності таких доказів, є ризик бути притягнути до кримінальної відповідальності за ст.ст. 353 – самовільне присвоєння влади, 356 – самоправство, 371 – незаконне затримання. Тож не нехтуйте і правовою допомогою адвокатів в таких випадках.

Також пам’ятаймо право на захист свого життя і здоров’я та життя і здоров’я інших від протиправних посягань гарантується ст. 27 Конституції.

Зголошуйтесь до ініціативи УАВЗ – “НАША СПРАВА