Публікації

Новий законопроект про обіг зброї не вирішує проблему ефективного самозахисту українців

14 Листопада 2020

Розроблений фракцією «Слуга народу» законопроект «Про обіг цивільної зброї і боєприпасів до неї», не дозволяє громадянам захистити себе на вулицях, бо МВС не зацікавлене втратити монополію на охоронні послуги і позбавитися вигідних корупційних схем. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Експерт зазначив, що новий закон про обіг зброї, має дозволити громадянам збройний самозахист від нападників не в помешканнях, а на вулицях, де імовірність атаки суттєво вища.

«Я не бачу сенсу використання людьми короткоствольної зброї для захисту помешкань. Короткоствольна зброя має бути у людей, коли вони пересуваються. Її слід переносити приховано, щоб не дратувати оточуючих, не показувати й не афішувати злочинцям, в кого зброя є, а в кого її нема. Зброя потрібна, щоб злочинці побоювалися ризикнути напасти на озброєну людину. Це ціла філософія, яка працює у всьому світі, зокрема – в сусідній Молдові»

Неврегульованість цього питання, на думку аналітика, призвела до формування в Україні найбільшого в Європі підпільного «чорного» ринку зброї.

«Сьогодні українці вже можуть захищати власні домівки за допомогою мисливської зброї – їм дозволено зберігати і використовувати карабіни та гладкоствольну зброю для захисту помешкань. Насправді, людям бракує пістолетів. Справа в тому, що найбільша кількість інцидентів, де людина потребує зброї для самозахисту, трапляється на вулиці, а у домівки злочинці проникають набагато рідше. Ця ситуація породила величезний попит на «чорні» пістолети на «чорному» ринку і вивело Україну на перші позиції в Європі за обігом незареєстрованої зброї. Доки не зникне попит на таку зброю, існуватиме пропозиція. На жаль, зареєстрований «Слугою народу» законопроект не створює дієвого механізму для подолання цього явища»

— Георгій Учайкін, голова Української асоціації власників зброї

Він нагадав, що минулого року Асоціація зареєструвала петицію на сайті президента Зеленського. Коли вона набрала необхідну кількість голосів, 2 вересня 2019 року організація подала до парламенту проект закону №1222 «Про зброю».

Однак, зазначив Георгій Учайкін, Міністерство внутрішніх справ (МВС) подало свою альтернативну версію документу №1222-1. Опісля відомство Авакова намагалося відхилити перший варіант законопроекту, узявши свій за основу, а пізніше об’єднало два документи. Згодом МВС виключило Асоціацію з робочої групи з розробки уніфікованого законопроекту.

«Усе це призвело до того, що сьогодні у Верховній Раді зареєстровано перероблений законопроект «Слуг народу». В ньому змінена більшість норм оригінального документу і фактично узаконюються вигідні корупційні схеми. Наприклад, у першому варіанті законопроекту, наша Асоціація пропонувала розділити повноваження МВС і передати частину його повноважень Міністерству юстиції, зокрема щодо ведення реєстру власників зброї. Таким чином, ми намагалися хоч трохи розірвати цю корупційну схему, бо МВС уже замучило видачею дозволів, нагородних стволів і т.і. Однак у поданому «слугами» законопроекті, така норма відсутня. Крім того, в документі люди знову поділяються на категорії, хто має право володіти тим чи іншим видом зброї, а хто ні. І все це вирішує Кабінет міністрів – а ми знаємо, хто там і як в уряді вирішує ці питання. До того ж, усі ці норми слід зафіксувати в одному законі, а не в окремих нормативно-правових актах»

— Георгій Учайкін, голова Української асоціації власників зброї

Експерт наголосив, що Україні вкрай потрібен саме перший варіант законопроекту №1222, в якому зафіксовані норми, що діють у Молдові, Чехії, Польщі та країнах Прибалтики.

«Початкова версія документу повністю відповідає світовим нормам, і не має жодних «міліцейських» вставок. Вона передбачає зберігання і носіння вогнепальної зброї для самозахисту. Зазначу, що по-суті йдеться навіть не про використання зброї, а про елемент її обігу, про право громадян на збройний захист. Саме ці аспекти слід зафіксувати в Законі, як того вимагає Конституція. А поданий «слугами» законопроект –  це чергова профанація і я сумніваюся, що парламент взагалі його ухвалить. Вони просто намагаються імітувати бурхливу діяльність, начебто задовольняють потреби населення в цьому питанні. Насправді, це просто імітація бурхливої діяльності. Тож цей законопроект треба забути і викинути його «на смітник» упродовж 1-2 тижнів»

— Георгій Учайкін, голова Української асоціації власників зброї

Георгій Учайкін також зазначив, що МВС не дозволяє узаконити носіння вогнепальної або хоча б гладкоствольної зброї для самозахисту, бо не зацікавлене втратити корупційні схеми. Експерт нагадав, що відомство Авакова є монополістом на ринку надання озброєних охоронних послуг, а також продає дозволи на травматичну і нагородну зброю. За його словами, «на базі МВС працює ціла індустрія, саме тому його працівники активно опираються подібним ініціативам».

Стати членом УАВЗ