Публікації

Георгій Учайкін: “Сотні тисяч громадян загинули тому, що хтось хоче заробляти гроші і контролювати ситуацію”

10 Листопада 2020

Коментар Голови наглядової ради УАВЗ 5 каналу щодо законопроекту “Про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї

Вільне володіння зброєю: шлях до розгулу злочинності чи право на самозахист? Суперечки на цю тему в Україні тривають ледь не зі здобуття Незалежності. Прихильники та опоненти такого кроку змагалися в тому, чиї аргументи вагоміші. Цьогоріч ця тема сягнула вже Верховної Ради: на розсуд депутатів винесуть законопроєкт про обіг цивільної зброї.

П’ять категорій вогнепальної зброї, чотири з яких пропонують дозволити для продажу громадянам. Посвідчення власника та технічний паспорт самої зброї. Вимоги для покупців, яким треба відповідати.

“Зміниться номер один, це те, що люди будуть мати можливість, пройшовши відповідне навчання поводження зі зброєю, отримавши відповідний дозвіл на її придбання, технічний паспорт на зброю, люди мають право купити цю зброю і мати у домоволодінні, будинку”, – говорить Ігор Фріс, народний депутат, ініціатор законопроєкту.

Нинішній законопроєкт – це симбіоз двох таких документів, які подали до Ради ще у вересні минулого року. Один із них підтримували в МВС, інший – представники громадськості, які долучилися до його розробки.

Нинішній варіант не всім подобається. В асоціації власників зброї кажуть, що, працюючи над положеннями закону, передусім думали про можливість самозахисту для українців.

“Це був нормальний законопроект, який мав вирішити питання громадян України”, – каже Георгій Учайкін, голова наглядової ради Української асоціації власників зброї.

“П’ять-шість тисяч убивств громадян, які позбавлені права на самозахист, відбувається щороку. Щоб зрозуміти, яку відповідальність вони на себе беруть, то помножте на 30 років незалежності, і зрозумійте, що сотні тисяч громадян загинули тому, що хтось хоче заробляти гроші і контролювати ситуацію”, – зазначає Георгій Учайкін, голова наглядової ради Української асоціації власників зброї.

Серед їхніх (УАВЗ) пропозицій – створити реєстр зброї, який пропонували закріпити за Мін’юстом. І забрати контролюючі повноваження в МВС, яке звинувачують у торгівлі дозволами на нагородну зброю. У нинішній редакції законопроєкту цих норм немає, як і права на носіння на вулиці нарізної короткоствольної зброї – пістолетів. Лише вдома.

“Цього ми в цьому законопроєкті не дозволимо. Ми повинні рухатися крок за кроком. Спочатку надавши право, подивившись, яким чином суспільство готове до цього, чи не збільшиться злочинів з використанням цієї зброї. На два роки зробити паузу, надавши можливість суспільству увійти у ці правовідносини”, – розповідає Ігор Фріс, народний депутат.

“Ми законопроєкт депутата Фріса підтримувати не будемо”, – повідомляє Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ.

Не в захваті від нинішнього законопроєкту і в МВС: там лякають зростанням рівня злочинності.

“Ми проти того, щоб був вільний обіг короткоствольної зброї. Зараз вона дозволена лише для правоохоронних органів, військовослужбовців, і як нагородна зброя для декількох тисяч осіб. Знаю, що є багато інсинуацій з приводу нагородної зброї, були випадки, коли використовували нагородну зброю для самооборони. Якщо зброї буде мільйони одиниць, то таких випадків буде дуже багато”, – вважає Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ.

Натомість Ігор Фріс каже, що законопроект підписали близько сорока нардепів із різних фракцій, і він сподівається на підтримку інших колег. Якщо документ цього разу пройде етап розгляду в профільному комітеті.

Стати членом УАВЗ