Новини

Українська асоціація власників зброї оголосила про початок роботи над проектом Закону України “Про зброю”

13 Вересня 2013

Про це заявили під час прес-конференції, яка відбулася 12 вересня в УНІАН, ініціатори проекту.

Як повідомив голова Наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін, усі зацікавлені сторони можуть долучитися до обговорення та створення документу на сайті проекту http://zbroya.info/uk/kb/zmist й висловити свої зауваження та пропозиції.

Ініціатори проекту переконані, що тільки за умови відкритого, виваженого, всебічного обговорення можна підготувати й ухвалити Закон про зброю, який відповідатиме потребам українського суспільства та жорстким нормам міжнародного права.

Нині Україна залишається єдиною європейською державою, де питання придбання, володіння, зберігання та застосування зброї, а також контролю у сфері обіг вогнепальної зброї законодавчо не врегульовані. Більше того: недосконалість чинної нормативної бази призводить до численних порушень у сфері обігу вогнепальної зброї, зростання кількості злочинів з її застосуванням, а також до розповсюдження корупційних тіньових схем.

Георгій Учайкін: “Перед нами стоїть надскладне завдання: ми повинні зруйнувати міфи щодо зброї та закону про зброю. А щоб краще розуміти, про що йдеться, слід знати: українці вже легально володіють 2 мільйонами одиниць вогнепальної зброї – і нікого з цієї зброї не вбивають. За наявності дозволу, в Україні можна придбати автомат Калашникова – нині на руках у громадян їх десятки тисяч, і вони відрізняються від армійських лише тим, що не стріляють чергами. І знову ж таки: з них ніхто нікого не вбиває».

Проте, як наголосив пан Учайкін, сьогодні в Україні понад 3,5 мільйона одиниць нелегальної зброї, і саме це зброя використовується для правопорушень. При цьому, як засвідчує досвід тих же країн колишнього СРСР, законодавче врегулювання зазначених питань призводить до зниження кількості злочинів та посилення контролю за обігом і застосуванням зброї. Упорядковане законодавство також забезпечує як право громадян купувати і зберігати зброю, так і чітко визначену відповідальність за її використання.

Тому оголошуючи про початок громадського обговорення проекту Закону про зброю, його ініціатори наголошують, що мета цієї роботи – ухвалити закон, який на практиці відповідатиме базовим положенням Конституції України, що проголошують життя людини вищою цінністю й гарантують права на недоторканість, на захист життя, честі, гідності та приватної власності особи і членів її родини усіма доступними засобами. Водночас у новому законі будуть враховані міжнародні норми та досвід реалізації аналогічних проектів у провідних країнах, зокрема, у державах Європейського Союзу.

Як зазначили спікери, всі законопроекти, які дотепер потрапляли до Верховної Ради, були, по суті, результатом таємних домовленостей певних лобістських структур. Саме за рахунок непрозорості підготовки таких законопроектів вони не сприймалися суспільством. Спікери висловили переконання, що закон буде написано, ухвалено, а головне – підтримано суспільством, що, на їхню думку, «… є надзвичайно важливим з огляду на стрімке зростання рівня злочинності та тотальної недовіри українців до можливості захистити їх силами МВС».

“Закон буде прозорим від першої літери до останньої крапки”, – підкреслив Учайкін. Ініціатори проекту переконані, що громадське обговорення закону сприятиме розвиткові демократичних засад суспільства, зростанню рівня правосвідомості, а також усвідомленню громадянами того факту, що надання будь-якого права означає визнання кожним особистої відповідальності за наслідки його порушення.

Президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта зауважив, що тема зброї, на жаль, є дуже провокаційною, тож легко піддається інтерпретаціям та спекуляціям. Тож він висловив сподівання, що у такий відповідальний період ставлення до цієї проблематики з боку експертів та ЗМІ буде таким же відповідальним і виваженим. “Наявність закону про зброю це не поштовх до тотального озброєння суспільства; це свідчення нашої цивілізованості та здатності суспільства й ЗМІ здійснювати громадський контроль над обігом зброї та дотриманням норм закону”, – зазначив він.

Президент Всеукраїнської федерації прикладних стрілецьких видів спорту Сергій Львович підкреслив, що сьогодні потрібно відродити культуру володіння зброєю, для чого, зокрема, сформувати систему навчання для бажаючих володіти зброєю. “Завдання законопроекту полягає не у тому, щоб відкрити вільний доступ до зброї через право на її придбання, але й у тому, щоб створити умови для всебічної підготовки власників зброї. Громадяни мають бути впевненим,що будь-який власник зброї має можливість (і зобов’язаний!) навчитися користуватися зброєю, пройти комплексний теоретичний і практичний курс, включаючи медичний – для надання в разі необхідності першої медичної допомоги. І, що не менш важливо, такі люди мають пройти правову підготовку, вивчити свої права й обов’язки, а головне – усвідомити відповідальність, яка лягає на людину, що володіє зброєю», – наголосив пан Львович.

Спікери також повідомили, що керівникам усіх фракцій парламенту від імені Асоціації надіслано листи з пропозицією підтримати громадське обговорення законопроекту й делегувати своїх представників для роботи у Редакційній раді проекту – з подальшим внесенням його на розгляд Верховної Ради.

У цій статті: