Новини

Національна поліція прикривається коронавірусом, щоб не створювати громадську раду

21 Липня 2020

В січні 2020 року громадською організацією «Українська Демократія» було направлено вимогу обґрунтувати відсутність Громадської ради при Поліції до очільника Національної поліції Ігоря Клименка, адже наявність такої ради є обов’язковою для центрального органу виконавчої влади.

Громадська рада на 100% має складатися з представників громадськості і покликана здійснювати громадський контроль за діяльністю органу, відстоювати права та свободи громадян. 

Для вирішення цього питання 19 лютого Ігор Клименко запросив Голову ГО «Українська Демократія» Марко Скакуна на робочу зустріч.

Під час зустрічі Голова НПУ, в присутності Директора Правового департаменту НПУ Володимира Жиденко та Голови правління ГО “Всеукраїнське об’єднання спеціалістів безпеки” Олега Лощиліна, зобов’язався створити ініціативну групу щодо формування складу громадської ради при НПУ (далі – ініціативна група) протягом 2-х місяців (до 19 квітня 2020 року).

5 червня 2020 року Головою НПУ  було надано копії документів стосовно стану створення ініціативної групи, з яких вбачається наступне:

1. НПУ  визначила своїх представників в ініціативній групі, це :

Сергій Редька – Департамент забезпечення діяльності Голови НПУ;

Вадим Дзюба – Департамент кадрового забезпечення;

Андрій Ахмеджанов – Департамент організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування.

2. Голова НПУ Ігор Клименко прийняв рішення відкласти організацію підготовчих заходів щодо створення ініціативної групи до завершення карантинних заходів.

Проте, право на участь в роботі громадських рад відноситься до конституційного (ст.38) права на участь в управлінні державними справами. А відповідно до ст.64 Конституції України «Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України».
До таких випадків, зокрема, відносять, умови надзвичайного або воєнного стану, проте станом на 20 липня протягом 2020 року в Україні не було оголошено ані надзвичайного, ані воєнного стану (мало місце лише короткочасне введення режиму надзвичайної ситуації).

Отже, рішення Голови НПУ  є безпідставним та таким, що суперечить Конституції України.

Крім того, незрозуміла логіка очільника НПУ, адже коронавірус не заважає деяким працівникам НПУ гвалтувати свідків прямо в відділенні, а здійснювати громадський контроль за діяльністю НПУ виходить заважає.

Громадяни мають самі вирішувати коли і як контролювати НПУ, на утримання якої вони сплачують 33 млрд гривень зі своїх податків. Це ми утримуємо НПУ  і тому ми маємо диктувати умови, а не навпаки!

Тому закликаємо небайдужих представників інститутів громадянського суспільства, які хочуть припинити поліцейське свавілля, направити на ім’я Голови НПУ вимоги відновити процес створення Громадської Ради та запропонувати своїх кандидатів до складу ініціативної групи (зразок листа можна завантажити тут https://bit.ly/32Hl4n7 , для швидкості реагування бажано надсилати на електронну пошту pg.npu@police.gov.ua  з темою листа: “Ініціативна група ГР Поліція 2020”).

Такі листи вже надіслали: ВГО “Українська асоціація власників зброї”, ГО “Українська Демократія”, ГО “Всеукраїнське об’єднання спеціалістів безпеки”, Об’єднання незалежних профспілок авіапрацівників та Профспілка гірничо-металургійного комплексу.

У цій статті: