Новини

Відбувся круглий стіл «Реалізація права громадян на самозахист та важливі питання володіння цивільною вогнепальною зброєю в Україні»

08 Листопада 2021

5 листопада 2021 року, за ініціативи міжфракційного депутатського об’єднання “За зброю самозахисту для законослухняних громадян”, у приміщенні Комітетів Верховної Ради України, відбувся круглий стіл «Реалізація права громадян на самозахист та важливі питання володіння цивільною вогнепальною зброєю в Україні».

У роботі круглого столу взяли участь:

АНДРІЙ ШАРАСЬКІН / Народний депутат України, співголова МФО “За зброю самозахисту для законослухняних громадян”, автор законопроєкту «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» 5708-1 (альтернативний)

ОЛЕКСАНДР ФЕДІЄНКО / Народний депутат України, співавтор законопроєкту “Про право на цивільну вогнепальну зброю” 5708

ГЕОРГІЙ УЧАЙКІН / Голова наглядової ради ВГО «УАВЗ»

СЕРГІЙ КРИМЕЦЬ / Координатор Руху власників зброї «Твій голос вплине», керівник авторського колективу законопроєкту 5708-1

МИКОЛА ОРЕХОВСЬКИЙ / Юрист, партнер Адвокатського об’єднання “Ореховський та Коломієць”, співавтор законопроєкту 5708-1

МИКОЛА МАРЧЕНКО/ Кандидат юридичних наук, провідний експерт з конституційного та виборчого права ВГО “Асоціація українських правників”

МИКОЛА ПРИМАК / Співвласник охоронної компанії ТОВ «Топгард секьюріті»

ВЛАДИСЛАВ КРАВЧЕНКО / Керівник ГО «Асоціація мисливців та стрільців «Big Cat»

ОЛЕКСАНДР КОСАРЕВ / Заступник голови правління ГО «Асоціація оборонної стрільби»

ОЛЕКСІЙ САННІКОВ / Голова ГО «Український легіон»

ВІКТОР МОЗГАЛЬОВ / Перший заступник генерального директора ТОВ «СТВОЛ»

ВІТАЛІЙ БОЙКО / Директор ТОВ «Компанія ЗБРОЯ» АННА МАЙБОРОДА / Співголова Ради волонтерів при Міністерстві оборони України

АНДРІЙ ГОРДІЄНКО / Голова правління ГС “Рух сприяння територіальній обороні України”

0:00 АНДРІЙ ШАРАСЬКІН. Вступне слово
5:28 Про регламент проведення круглого столу
12:40 ГЕОРГІЙ УЧАЙКІН. Висновок ГНЕУ; соціологія; “чорний” ринок зброї
20:02 СЕРГІЙ КРИМЕЦЬ. Статистика злочинів; час прибуття поліції; фінансування МВС; використання зброї у злочинних цілях
35:06 МИКОЛА ОРЕХОВСЬКИЙ. Юридичні аспекти самозахисту; відсутність належного контролю за обліком зброї
42:33 МИКОЛА МАРЧЕНКО. Конституційні аспекти самозахисту; зміни до Конституції України
46:36 ОЛЕКСАНДР ФЕДІЄНКО. Парламент – відображення суспільства; статистика, щодо використання вогнепальної зброї
54:55 ОЛЕКСАНДР КОСАРЕВ. Розвиток стрілецького спорту
58:36 ВІКТОР МОЗГАЛЬОВ. Застарілі НПА по зброї, необхідність чітких прозорих правил для бізнесу
1:03:20 ОЛЕКСІЙ САННІКОВ. Вплив закону про зброю на розвиток територіальної оборони
1:09:36 ВЛАДИСЛАВ КРАВЧЕНКО. Питання мисливства
1:18:40 МИКОЛА ПРИМАК. Аспекти охоронної діяльності; час прибуття поліції; загроза “масшутінгів”
1:26:43 ОЛЕКСАНДР ФЕДІЄНКО. Необхідність Парламентських слухань, щодо зброярського законодавства
1:29:37 ВІТАЛІЙ БОЙКО. 5708-1 надає більше прав громадянам та позитивно вплине на економіку країни
1:34:10 ВІКТОР МОЗГАЛЬОВ. У 5708-1 більша увага до деталей функціонування галузі
1:39:25 АНДРІЙ ГОРДІЄНКО. Питання національної безпеки
1:41:32 АННА МАЙБОРОДА. Інвестиційний клімат; деякі аспекти адвокації
1:46:22 ГЕОРГІЙ УЧАЙКІН. Питання про необхідність закону про зброю вже знято, залишилось визначитись з редакцією
1:52:10 Обмін думками. Підбиття підсумків

Учасники Круглого столу домовились про наступне:

Ми, учасники Круглого столу «Реалізація права громадян на самозахист та важливі питання володіння цивільною вогнепальною зброєю в Україні», який відбувся 5 листопада 2021 року у приміщенні Комітетів Верховної Ради України, проаналізувавши та обговоривши положення законопроектів «Про право на цивільну вогнепальну зброю» №5708 та альтернативного  «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» №5708-1 та після узгодження позицій, висловлюємо свою підтримку альтернативному законопроекту 5708-1, з огляду на наступне.

Україна є єдиною Європейською державою, у якій відсутній профільний закон про обіг зброї. Чинне законодавство про дозвільну систему базується на підзаконних нормативно правових актах, які були запроваджені у 90-их роках XX сторіччя, ще до набрання чинності Конституцією України, та які своєю чергою ґрунтувалися на застарілих радянських нормах.

Соціальний фактор зброї та його вплив на людство неможливо применшити. Прийняттям профільного закону ми підтверджуємо загальний цивілізаційний шлях, який проходить держава в питаннях обороту цивільної зброї. Маючи на меті європейське відношення та формування нового суспільства, яке буде розуміти необхідність захисту своєї батьківщини, протистояння кримінальним посяганням на своїх близьких та суспільство, військово патріотичного виховання і формування оборонної свідомості, спорту, мисливства, службового використання цивільної зброї, та іншого. Отже нагальна необхідність прийняття відповідного закону про обіг цивільної зброї не викликає жодних сумнівів, та є свідомою відповіддю органу законодавчої влади на актуальний запит суспільства.

Економічний ефект, який може отримати наша держава та громадяни від прийняття закону, у розрізі чітких та зрозумілих правил для виробництва цивільної зброї та набоїв і торгівлі ними є вкрай важливим фактором, оскільки це і інвестиції, і нові робочі місця, і наповнення бюджету з податків.

Відсутність єдиних для всіх правил володіння та використання цивільної зброї позбавляє саме законослухняних громадян дієвого засобу захисту свого життя та здоров’я від злочинних посягань. В той час, як злочинці мають необмежений доступ до будь-якої зброї. Володіння цивільною зброєю, зокрема короткоствольною для самозахисту, має бути врегульовано сучасним законом, який встановить однакові для всіх чіткі, але водночас жорсткі правила і стане підґрунтям для правового регулювання сфери громадської і національної безпеки, усуне прогалини в законодавстві та відновить конституційний правопорядок в сфері обігу існуючої зброї.

Таким чином, існує стійка позиція спеціалістів зброярської галузі та значної частини народних депутатів про те, що саме у альтернативному проєкті закону №5708-1 «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» забезпечується більш чітка і змістовна конструкція, щодо фактичної реалізації права громадян на самозахист, створюються реальні передумови для суттєвого зменшення рівня злочинності та підвищення рівня громадської безпеки, обороноздатності країни, створення нової продукції із значною вагою доданої вартості.

Також, значною конкурентною відмінністю саме альтернативного проекту закону №5708-1 є більша увага до деталей функціонування галузі, зокрема: імпорту та виробництва і торгівлею цивільної зброї, спорту, охоронного бізнесу, використання службової зброї, новий понятійний апарат, який розмежовує нові терміни і застарілі радянські визначення і, що дуже важливо — навчання та підготовки майбутнього власника зброї, що є вкрай необхідним в сьогоденних умовах.

Ключовим інтересом громадян України є їх фактична здатність реалізувати своє природне право на збройний самозахист. Підприємництво, в свою чергу, потребує значного дерегулювання, а стрілецький спорт і торгівля — створення умов для свого розвитку. 

З огляду на те, що це вже третя спроба ухвалення профільного Закону тільки у складі ВРУ поточного скликання, ми певні, що необхідною передумовою для досягнення результату цього разу є лише наявність консолідованої позиції всіх зацікавлених сторін — суспільства, підприємництва та влади. Лише тоді законопроект матиме шанс бути схваленим Парламентом. 

Стати членом УАВЗ