Публікації

Новий звіт від Small Arms Survey – кількість зброї у цивільного населення у світі

15 Липня 2018

Швейцарський незалежний науковий центр Small Arms Survey опублікував новий довідковий документ за авторством викладача Університету Олд Домініон Аарона Карпа. У цьому документі вчений використав безліч джерел інформації, щоб підрахувати загальну кількість вогнепальної зброї на руках у цивільних осіб у всьому світі.

Вступ

Перш за все, варто зауважити, що дані про вогнепальну зброю – неоднозначні і вимагають систематичного підрахування, яке б враховувало широкий спектр ресурсів, через що виходять лише приблизні підрахунки. Особливо з огляду на той факт, що більша частина цивільної зброї носиться приховано, і її важко виявити.

Головною складністю підрахунку зброї є те, що її більша частина знаходиться у приватних руках. Найбільш точні дані надають офіційні реєстри, але вони не відображають повний спектр, а оцінки, навіть найбільш всеохоплюючі, не завжди надійні. У цьому довідковому документі показано, як можна поєднувати різні джерела даних, щоб отримати більш точні оцінки кількості зброї у світі.

Завдяки даним із різних джерел вдалося підрахувати, що на кінець 2017 року на руках у цивільного населення 230 країн і територій знаходилося приблизно 857 млн. одиниць вогнепальної зброї. Реєстри цивільної зброї були лише в 133 країнах і територіях. Результати демографічного анкетування допомогли визначити загальну кількість зброї в громадян у 56 країнах.

Показник у 857 млн. – це на 32% більше, ніж у попередньому дослідженні Small Arms Survey (650 млн), яке проводили в 2006 році. Кількість зросла практично в усіх країнах.

Основні висновки:

– На кінець 2017 року у цивільного населення світу налічувалося приблизно 857 млн. одиниць вогнепальної зброї.

– Приблизно 100 млн. одиниць вогнепальної зброї зареєстровано, тобто лише 12% від загальної кількості.

– Співвідношення кількості зброї і населення у різних країнах коливається від 120,5 одиниці на кожні 100 осіб в США до менше 1 одиниці на кожні 100 осіб у таких країнах, як Індонезія, Японія, Малаві та кілька тихоокеанських острівних держав.

– Регіональні та загальнонаціональні демографічні анкетування щодо володіння зброєю цивільними доступні для 56 країн і територій.

Виробники щороку випускають мільйони одиниць зброї, що незмірно більше, ніж кількість знищуваної зброї. Це один з факторів зростання її кількості. Тільки в США за 2006-2017 рр. громадяни придбали 122 млн. одиниць нової зброї.

Також не варто забувати про те, що юридичне визначення цивільної зброї може різнитися: наприклад, у деяких країнах громадяни можуть володіти армійською зброєю, а в деяких – ні. Як наслідок, у документі враховуються не тільки пістолети, гвинтівки, дробовики і саморобна зброя, а ще кулемети, якими володіють як легально, так і нелегально (Блоки 2 і 3). Де це було можливо, показники також включають зброю у володінні приватних охоронних фірм, недержавних збройних груп і бандформуваннях.

Блок 1. Детальний розгляд загальної кількості вогнепальної зброї у світі

На кінець 2017 року в 230 країнах і територіях налічувалося приблизно 1 млрд. 13 млн. вогнепальної зброї, 84,6% з якої на руках цивільних осіб, 13,1% – в армій, і 2,2% – у правоохоронних органах.

Незважаючи на те, що цей показник, порівняно з 2006 роком, збільшився на 15,7%, це не означає, що тільки кількість зброї вплинула на нього. Свою роль тож зіграло і поліпшення методів збирання інформації та оцінювання.

Але також важливо взяти до уваги, що величезна кількість зброї в арміях і правоохоронних органах могла бути втраченою.

Діаграма 1
Діаграма 1
Таблиця 1
Таблиця 1

З таблиці 1 видно, що в Україні населення має на руках 4,4 млн. стволів легальної і нелегальної зброї.

Таблиця 2
Таблиця 2

Джерела даних про володіння зброєю цивільними особами

У більшості країн світу практично відсутня система підрахунку зброї, заразом із неналежно заповненими реєстрами, це ускладнює процес. Тому в цьому документі використовувалися такі джерела даних, як офіційні опубліковані документи і дослідження, результати анкетувань, новини та приватне листування з експертами.

Власник зброї чекає своєї черги для реєстрації зброї у місті Нуева Італія, Мексика.
Власник зброї чекає своєї черги для реєстрації зброї у місті Нуева Італія, Мексика.

Реєстрація вогнепальної зброї

Реєстрація вогнепальної зброї може бути єдиним надійним показником загальної кількості зброї в цивільних руках. Завдяки зусиллям урядів, анкетуванню та ЗМІ, вдалося встановити, що загальна кількість зареєстрованої зброї у світі становить приблизно 100 млн. одиниць. Однак і системи реєстрації можуть бути доволі неточними і різномастими. Бувають реєстри без автоматичного продовження терміну, через що зброя з них просто зникає. А буває, що в них додають пневматичну зброю (Шотландія) і мечі (Японія).

У США реєструвати потрібно лише певні категорії зброї, а в деяких країнах до реєстрації зброї підходять недбало, через що кількість зареєстрованої зброї набагато менша за реальні показники.

Блок 2. Саморобна вогнепальна зброя ускладнює підрахування

Саморобна зброя стає серйозною причиною неточностей в підрахуванні зброї на руках у населення. Це не лише екземпляри з труб і металобрухту, а ще й пневматика, репліки і зброя для стрільби холостими патронами, яку можна переробити у вогнепальну.

У багатьох країнах саморобна зброя – це зроблена на замовлення мисливська та спортивна зброя. Сюди належать і популярні в Палестині пістолети-кулемети Carlo, і американські гвинтівки, ствольні коробки яких «закінчені на 80%».

У різних країнах така зброя або зараховується до офіційної статистики, або ні. У США, наприклад, в офіційній статистиці немає «закінченої на 80%» зброї. А в Індії цей підрахунок виконується, але дуже неточно, хоча там щороку виготовляють 2,5 млн. одиниць саморобної зброї.

Дульнозарядний Dane gun, який конфіскували у браконьєрів в Нігерії.
Дульнозарядний Dane gun, який конфіскували у браконьєрів в Нігерії.

Фактори збільшення кількості зброї на руках у цивільних

Збільшення виробництва зброї і попит у населення – головні чинники збільшення кількості зброї у цивільних руках. Окрім деяких країн, таких як Японія, у всьому світі збільшується кількість зброї у населення. В Англії та Уельсі, наприклад, кожен рік збільшуються продажі гвинтівок – на 3,4% за рік, а в США – на 4,16% збільшуються продажі усіх типів зброї. За оцінками Small Arms Survey, кожного року кількість зброї у світі збільшується на 1%.

Фактори зменшення кількості зброї на руках у цивільних

Зброя знищується, вкривається корозією або ламається. Іноді урядові органи чи міжнародні організації фіксують такі випадки. Хоча найчастіше зброю можуть вилучати з обігу, але не знищувати. Поліція так само може вилучати зброю, а тоді або знищувати її, або повертати власникам, або продавати на аукціоні.

Блок 3. Не вся зброя однакова

Дані про кількість зброї у країнах найчастіше охоплюють усі типи зброї поспіль – чи то однозарядні саморобні гвинтівки, чи то фабричні напівавтоматичні зразки. До того ж правила реєстрації у країнах різняться – у Канаді, наприклад, потрібно реєструвати тільки короткоствольну зброю, а довгоствольну – ні. Хоча в деяких провінціях Канади, за прикладом США, є власні вимоги до реєстрації.

Однак ця проблема підрахування спрощується у таких країнах, як Афганістан, Ірак та Сомалі, де головна маса нелегальної зброї – це АК, а інших типів зброї відносно небагато.

У США, наприклад, де є деталізовані дані, можна прослідкувати, що за останні 10 років домінують пістолети і напівавтоматичні гвинтівки. Причиною цього стало закінчення терміну дії федеральної заборони на штурмову зброю у 2004 році, а також вибір самих покупців. Відповідно до National Shooting Sports Foundation, у 2012 році кількість продаж напівавтоматичних гвинтівок сягнула 13% від усіх продаж зброї. А відповідно до ATF у тому ж році продажі пістолетів перевершили продажі револьверів у чотири і більше разів.

У 2016 році NSSF провела опитування серед мисливців і стрільців США і довідалась, що в 42,3% з них є, щонайменше, одна гвинтівка на базі AR-15, і 6% дорослого населення США заявило, що брали участь у стрілецьких змаганнях із сучасною спортивною напівавтоматичною гвинтівкою, тобто приблизно 14 млн. осіб. У наступному році 24,8% мисливців і стрільців США заявили, що придбали ще одну сучасну спортивну напівавтоматичну гвинтівку.

Діаграма 2
Діаграма 2

Блок 4. Методи підрахування зброї на руках у цивільних осіб

Оцінка кількості зброї на руках у цивільних осіб сформована на основі бази даних Small Arms Survey, яка своєю чергою базується на таких джерелах:

а) Загальнонаціональні реєстри;
б) Загальнонаціональні демографічні анкетування (у 56 країнах і територіях);
в) Оцінки експертів;
г) Де немає наведених вище джерел, використовувалось співставлення подібностей на основі оцінок для країн, що порівнюються.

База даних також спирається на аналіз окремих доповідей з володіння зброєю з різних джерел, серед них офіційні документи і наукові дослідження у країнах і регіонах, офіційні відповіді на опитування, які розсилали зі Small Arms Survey, новини, часте листування з експертами.

Спосіб підрахування

Для 181 з 230 країн/територій був доступний хоча б один з перших трьох згаданих вище джерел. Для решти 49 країн/територій використовувався метод співставлення подібностей – це країни Карибського басейна, центральної Азії, Близького Сходу і Чорної Африки (країни на півдні від Сахари).

Процес підрахування потребував вивчення усіх джерел для кожної країни/території, а саме:

1. У країнах, де є загальнонаціональна статистика, саме вона використовувалася для визначення кількості зареєстрованої зброї. Якщо була відома лише кількість громадян, що мають право володіти зброєю, то припускалося, що кількість зброї у країні/території дорівнює щонайменше кількості громадян з ліцензією на володіння нею.

2. Для країн, де є результати демографічного анкетування, використовувалось середнє значення найбільш свіжих та надійних досліджень. Потім кожна оцінка корегувалась з урахуванням щорічного збільшення кількості зброї на руках.

3. Експертні оцінки аналізувались, а потім усереднювались і коригувались з урахуванням щорічного збільшення кількості зброї на руках. Найбільші та найменші оцінки експертів не бралися до уваги.

4. Середні оцінки за результатами анкетування і експертних оцінок потім усереднювались для кожної країни/території.

5. Природне зменшення кількості зброї також бралося до уваги. Використовувалось середнє значення результатів/оцінок експертів програм зі здавання/викупівлі/знищення/вилучення цивільної зброї.

У країнах, які не мали трьох головних джерел даних, використовувалось співставлення подібностей на основі оцінок для країн, що порівнюються на базі доступних досліджень і повідомлень ЗМІ.

Більшість країн мали різноманітні джерела даних, і після виключення значень з різким відхиленням, використовувався вищезгаданий метод оцінювання.

У системі оцінювання використовувалось декілька припущень, і найважливіші з них це:

  • Кожен рік середня кількість зброї у цивільних руках збільшувалась на 1% в усіх країнах. Виключеннями були ті країни, де було офіційно задокументоване зменшення (Японія) або збільшення (США) кількості зброї, а також країни-учасники військових конфліктів, де ці цифри, найпевніше, були більшими.
  • Якщо не було даних про кількість одиниць зброї у власника, припускалося, що в середньому кожен озброєний громадянин володів 1,5 одиницями зброї.
Жінка слухає поради під час іспиту для одержання ліцензії на приховане носіння зброї, Іллінойс, США.

Висновки

Можна із впевненістю сказати – кількість зброї у громадян загалом збільшується, і не в останню чергу завдяки США.

Дійти такого висновку вдалося завдяки великому бажанню і можливостям урядів надати данні про кількість власників зброї. Але реєстри – це лише невелика частина загальної картини, бо 100 млн. одиниць зареєстрованої зброї – це лише 12% від 857 млн. одиниць зброї у світі.

Ця прогалина відображає небажання або відсутність можливості надати офіційні дані з реєстрів, а також відсутність інформації про країни, де непотрібна реєстрація зброї.

Так само недоступні результати демографічного анкетування у тих країнах, де процвітає озброєна злочинність. Саме тому кількість вогнепальної зброї у світі можна лише оцінити, а не підрахувати.