Публікації

«Інструкція – це не закон»: висновок суддів Конституційного Суду

02 Листопада 2017

Принцип: “Ні покаранню без закону” малими кроками руйнує відкатану міліцейську традицію набивати показники на статті “незаконне зберігання зброї”, без, власне, такого закону.

Проте, недавно працівники СБУ отримали висновок фахівців кафедри кримінального права університету ім. Ярослава Мудрого, на думку яких термін “закон” може вживатися у значенні “інструкції”.

Від УАВЗ ми відправили декілька листів на кафедри і безпосередньо ректору університету чи дійсно вони вважають, що:

  • закон може тлумачитися як підзаконний акт, зокрема інструкція; 
  • особлива частина закону про кримінальну відповідальність встановлює певні заборони і обмеження щодо правового режиму власності, зокрема на такі речі як зброя; 
  • правовий порядок в питанні притягнення до кримінальної відповідальності ґрунтується на принципі “заборонено все, що не дозволено”.

Відповіді так і не отримали. Лише кафедра конституційного права написала, що неетично звертатися до них безпосередньо.

Взагалі дуже цікаво виглядає комбінація: начальник слідства СБУ у Харківській області, провчившись 4-5 років на юриста, звертається, напевне, до своєї альма-матер і… просить (після скількох років навчання) роз’яснити йому, а що ж означає термін “закон” в ст. 92 Конституції, ст. 178 Цивільного кодексу і ст. 263 Кримінального кодексу. І отримує відповідь, що термін “закон” може вживатися в різних значення, зокрема, в значенні “інструкції”.

Дуже дивно, що не знайшлося в університеті молодих спеціалістів, які б відкрито цьому заперечили. Бо під “законом” може вважатися “інструкція” тільки в одному значенні – “тоталітарному”.

УАВЗ, у свою чергу, звернулося до дійсних авторитетів в галузі права, суддів Конституційного Суду у відставці – Шишкіна Віктора Івановича та Стецюка Петра Богдановича. Нагадаємо, це саме ті судді, які мали сміливість висловити протест, коли КСУ допомагав Януковичу узурпувати владу.

Тож публікуємо думку суддів КСУ у відставці, котрі доводять, що “закон” – це “закон”, а не будь-який інший нормативний акт. А термін “закон” і в Конституції, і в Цивільному, і в Кримінальному кодексах є тотожними.

Загалом висновок суддів буде цікавим для багатьох юристів-практиків.

Думка Шишкіна-Стецюка1
Шишкін – Стецюк 1
Думка Шишкіна-Стецюка2
Шишкін – Стецюк 2
Думка Шишкіна-Стецюка3
Шишкін – Стецюк 3

Тож, можемо лише подякувати Вікторові Івановичу і Петрові Богдановичу за висловлену думку, сподіваємося, це допоможе позбутися того хаосу в законотворчій і правозастосовчій практиці, який існує нині.

Студентам і юристам рекомендуємо ознайомитися з вимогами до принципу nulla poena sine lege, як головним принципом кримінального права і основою верховенства права взагалі.

P.S. зі свого боку дякуємо всім фундаторам, хто продовжує підтримувати юридичну боротьбу за право на збройний захист.

Автор: Віталій Коломієць
Адвокатське об’єднання «Ореховський та Коломієць»