Публікації

Довідковий документ ООН: відсутність законодавчої бази сприяє зростанню ринку нелегальної зброї в Україні

31 Травня 2017

На сайті наукового центру Small Arms Survey в рамках програми ООН «Цілі сталого розвитку» нещодавно опублікували довідковий документ про незаконний обіг вогнепальної зброї в Україні.

Документ був укладений міжнародним консультантом Антоном Мартинюком за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і з участю місії «Small Arms Survey», представника ОБСЄ Дімана Дімова, голови наглядової ради «Української асоціації власників зброї» Георгія Учайкіна, а також представників Національної поліції та Служби безпеки України.

Метою цієї програми ООН є суттєве скорочення обігу нелегальної зброї до 2030 року.

Згідно з документом, на руках у населення України від 3 до 5 млн. одиниць незареєстрованої вогнепальної зброї. Також, за період з 2010 по 2015 роки, у нас були найвищі показники з убивств серед країн Європи. За даними генпрокуратури, в 2016 році кількість убивств склала 13 на 100 тисяч осіб.

Головною причиною такого плачевного стану речей у документі називають відсутність нормальної правової бази. Основний регулюючий документ у сфері придбання і володіння зброєю – це інструкція МВС від 1998 року. Разом з тим, за період з 1998 по 2014 роки до парламенту подавали 14 профільних законопроектів, що й досі припадають пилом на полицях.

Через відсутність закону в нашій країні немає чіткого розмежування між легальною та нелегальною зброєю. Також не варто забувати про охолощену, деактивовану зброю та інші репліки, які переробляються під стрільбу бойовими патронами.

Як приклад у документі наводиться стартовий пістолет «Zoraki 914S», який в Україні можна нелегально придбати за 100 євро в уже переробленому вигляді. Також свій вклад вносять і чорні копачі, котрі продають свої знахідки часів Другої світової війни на чорному ринку.

За даними центру Разумкова, в 1992 році на військових складах України перебувало 7,1 млн. одиниць стрілецької зброї. До 2007 року ця цифра зменшилася до 6,2 млн. одиниць. За офіційними даними цю зброю або знищили, або законним способом розпродали, але всім і так зрозуміло, що її частина з’явилась і на чорному ринку.

Ще один коридор для нелегальної зброї було налагоджено під час збройних конфліктів у Югославії та Молдові на початку і в середині 90-х років минулого століття, тоді через Одесу зброя розходилася по всьому СНД.

Останнім акордом стала АТО – за перші місяці були розграбовані склади Міноборони та СБУ, а потім вже налагодилося постачання з Росії. У зоні АТО і в Криму, за період з 2013 по 2015 роки, тільки за офіційними даними було втрачено 300 тисяч одиниць стрілецької зброї. Повернути поки що вдалося лише 4 тисячі.

Графік 1. Кількість вилученої стрілецької зброї в Україні за 2013-2016 рр.

Графік 1

Кількості показані в тисячах

 • Темно-синій – гранатомети
 • Жовтий – гладкоствольна зброя
 • Червоний – газова і пневматична зброя
 • Темно-зелений – нарізна зброя
 • Сірий – інша зброя (сюди входить короткоствольна та саморобна зброя)

Графік 2. Кількість вилучених боєприпасів і вибухівки в Україні за 2013-2016 рр.

Графік 2

Кількості показані в тисячах

 • Темно-синій – міни
 • Жовтий – саморобні вибухові пристрої
 • Червоний – патрони (сотні)
 • Темно-зелений – гранати

Графік 3. Вбивства і злочини з використанням вогнепальної зброї, що були вчинені в Україні за 2003-2016 рр. (разом із втратами в АТО)

Графік 3

Кількості показані в тисячах

 • Темно-синій – вбивства (за даними ООН)
 • Жовтий – вбивства (за даними генпрокуратури України)
 • Червоний – насильницькі смерті (за даними «Small Arms Survey»)
 • Темно-зелений – злочини з використанням вогнепальної зброї (за даними генпрокуратури України)

Як бачимо, є безпосередній зв’язок між кількістю вилученої зброї і показниками злочинності. Те, що за останні два роки почали вилучати менше зброї, ще не означає зменшення її кількості – або одні не знаходять, або інші добре заховують. Також насторожує ситуація з вибухівкою і гранатами – кількість вилучених одиниць стабільно зростає.

Населення України опинилось у непростій ситуації – нелегальної зброї багато, і вона постійно використовується для вчинення злочинів. З другого боку, через відсутність реєстру і сучасної системи ліцензування зброї, визначити, де нелегальна, а де легальна зброя, просто неможливо, не кажучи вже про те, щоб придбати її і використовувати для самооборони.

На думку експертів ООН і ОБСЄ: розгляд і ухвалення відповідних законодавчих ініціатив, реформування МВС і поліпшення співпраці між профільними міністерствами, СБУ, митницею та прикордонною службою – ось ті кроки, що допоможуть зменшити обіг нелегальної зброї, а також посилити національну безпеку на благо суспільства.

Англомовну версію цього документа можна завантажити тут.