Публікації

Наука проти неуцтва правоохоронців

23 Березня 2017

Під час судових засідань у справі зброяра Дениса Дубровського, якого звинувачують у незаконному поводженні з вогнепальною зброєю ми часто задаємо прокурорам запитання: “Який закон або визначений законом порядок порушив підозрюваний?”

І чуємо дуже дивну відповідь, що Дубровський порушив статтю 263 Кримінального кодексу.

Наші доводи про те, що Кримінальний кодекс нічого не забороняє, а лише охороняє права та порядок, визначені законами та Конституцією, прокурор схоже не розуміє.

На жаль хибне розуміння призначення Кримінального кодексу існує не лише серед більшості працівників правоохоронних органів, але й викладається студентам у деяких провідних вишах України.

Розуміючи наскільки світоглядною є ця проблема, ми опублікували статтю “Хто такі правоохоронці, або Що саме захищає Кримінальний кодекс” та відправили звернення кафедрам кримінального права у понад 60 вищих навчальних закладів України.

Лист до Академії прокуратури 1
Лист до Академії прокуратури 1
Лист до Академії прокуратури 2
Лист до Академії прокуратури 2

Приємно, що на наш лист із розумінням відгукнулося багато викладачів та професорів авторитетних навчальних закладів. Нині наприклад прийшов лист із Київського міжнародного університету, в якому чітко і зрозуміло роз’яснено, що Кримінальним кодексом суспільні відносини та цінності не регулюються, а лише охороняються.

Лист від Юридичного інституту
Лист від Юридичного інституту

Не знаємо, яку ще книжку з кримінального права принести прокурорам, щоб вони врешті решт зрозуміли, що статті Кримінального кодексу є лише правовими інструментами для того щоб вони їх застосовували для охорони прав та порядку.

І раз є інструмент, який призначений охороняти, то обов’язково має бути й те, що ним охороняється. Однак, не всі статті Кримінального кодексу мають що охороняти.

В чергове констатуємо, що на привеликий жаль стаття 263 Кримінального кодексу, яка встановлює відповідальність за поводження зі зброєю без передбаченого законом дозволу – не має чого охороняти. Бо нема закону, який визначає порядок поводження зі зброєю, за порушення якого може наступати кримінальна відповідальність.

P.S. Дякуємо всім за підтримку ініціативи з юридичної боротьби за рівне право на збройний захист.

Автор: Микола Ореховський
Адвокатське об’єднання «Ореховський та Коломієць»