Новини

Хто нагородив пістолетом кримінального авторитета «Князя» з’ясовуватиме ДБР

22 Вересня 2020

Декілька тижнів тому, ми отримали від МВС відповідь на наш запит, де вони підтвердили факт нагородження Вадима Казарцева (кримінальний авторитет «Князь») пістолетом CZ 75 SP-01.

Ми вважаємо, що цій оборудці має бути надана належна правова оцінка, тому Адвокатським об’єднанням “Ореховський і Коломієць” була підготовлена “Заява про вчинення кримінального правопорушення”, яку УАВЗ спрямувала до Державного бюро розслідувань.

Слідкуйте за розвитком подій.

ЗАЯВА
про вчинення кримінального правопорушення
 (в порядку ст. 214 КПК)

Всеукраїнська громадська організація «Українська асоціація власників зброї» є неприбутковою громадською організацією із всеукраїнським статусом, яка зі свого боку зацікавлена в належному обігу зброї з метою зменшення рівня злочинності, а також у розвитку зброярської галузі, задоволенні та захисті своїх законних, соціaльних, економічних, національно-культурних, спортивних інтересів.

За повідомленнями у засобах масової інформації 23.07.2020 Служба Безпеки України провела масштабну спецоперацію із затримки членів організованого злочинного угруповання, що здійснювали свою діяльність під керівництвом харківського кримінального авторитета Казарцева Вадима Олексійовича (Князя), р.н. 13.07.1960, який свого часу був засуджений за навмисне вбивство. 

Зокрема, повідомлено, що Казарцев Вадим Олексійович, р.н. 13.07.1960, володіє чималим арсеналом зареєстрованої вогнепальної зброї, серед якої перебував нарізний пістолет CZ 75 SP-01, А №765788, дозвіл №2769 від 13.04.2011 (режим доступу:  https://u.to/QpqdGQ).

Оскільки загальновідомо, що продаж короткоствольної нарізної вогнепальної зброї в Україні не врегульовано Законом і на цей час таку зброю не можливо придбати на підставі дозволу Національної поліції у торговельних мережах, то цілком очевидно, що пістолет CZ 75 SP-01 міг опинитися у розпорядженні Казарцева В.О., як нагородна зброя.

Наприкінці липня УАВЗ звернулась до Офісу Президента України, Служби Безпеки України та Міністерства Внутрішніх справ із запитами на отримання публічної інформації з метою перевірки наявної інформації, щодо нагородження Казарцева В.О. (кримінального авторитета «Князя») пістолетом CZ 75 SP-01 з наступними питаннями (режим доступу https://u.to/H5ydGQ):

  1. Надати інформацію, яким державним органом було здійснено нагородження пістолетом CZ 75 SP-01, А №765788 Казарцева Вадима Олексійовича, р.н. 13.07.1960.  
  2. Надати інформацію за які «видатні досягнення» чи «заслуги» був нагороджений нарізним пістолетом CZ 75 SP-01, А №765788 Казарцев Вадим Олексійович, а також хто із службових осіб органів державної влади готував відповідні документи для нагородження.
  3. Надати інформацію яким чином та ким був імпортований зазначений пістолет пістолетом CZ 75 SP-01, А №765788 до України.

У відповіді, що надійшла з ОПУ повідомляється, що за інформацією наданою Департаментом з питань громадянства, помилування та державних нагород, В. Казарцев не нагороджувався відзнакою «Іменна вогнепальна зброя».

Аналогічна за змістом відповідь надійшла і від СБУ – зазначена особа (Казарцев Вадим Олексійович) відомчою відзнакою «Вогнепальна зброя» не нагороджувався.

Однак у відповіді МВС від 26.08.2020 (вих. № 83031/38) зазначено, що за даними автоматизованих обліків, що формують органи поліції, вказаний вище громадянин (Казарцев В.О.) був внесений як власник нагородного пістолета CZ-75 SP01, а також, що у подальшому 30.01.2019 у зв’язку з порушенням нормативно-правових актів, що діють у сфері дозвільної системи, Новобаварським відділом поліції ГУНП в Харківській області зазначену вище зброю знято з обліку, а відомості внесено до підсистеми “Кримінальна зброя” Єдиної інформаційної системи МВС України (режим доступу:https://u.to/_6adGQ).

Решту запитуваної інформації МВС повідомити відмовилось посилаючись на Закони України «Про інформацію», «Про захист персональних даних» та рішення Конституційного Суду України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. 

Положенням ст. 9 Дисциплінарного статуту ОВС передбачено, що відзнакою Міністерства внутрішніх справ “Вогнепальна зброя” має право нагороджувати міністр внутрішніх справ України за сумлінну службу, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку осіб начальницького складу.

Відповідно до ст. 11 Дисциплінарного статуту ОВС заохочення оформляється наказом. Зміст наказу оголошується особовому складу органу внутрішніх справ, а до відома особи рядового або начальницького складу, яку заохочено, доводиться персонально.

При цьому, згідно преамбули Дисциплінарного статуту ОВС цей статут визначає сутність службової дисципліни, обов’язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі – особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.

Отже, з посиланням на ст. 9 та 11 Дисциплінарного статуту ОВС посадові особи МВС не мали права нагороджувати вогнепальною зброєю осіб не начальницького складу ОВС.

Положенням ч. 1 ст. 365 КК України встановлено кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб.

Відповідно ознайомившись з вищезазначеною інформацією, є підстави вважати, що передача відомчої вогнепальної зброї Казарцеву В.О., р.н. 13.07.1960, який не має відношення до відомства здійснювалося керівництвом МВС без достатніх на те, законних підстав, що в свою чергу свідчить про зловживання повноваженнями представниками МВС.

Отже, у діяннях працівників МВС вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 365 КК України. 

Щодо підслідності

Відповідно до п. 1), ч. 4, ст. 216 КПК слідчі органів Державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування злочинів вчинених працівником правоохоронного органу.

Згідно до п.1, ч.1, ст. 5 Закону “Про Державне бюро розслідувань” Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування: злочинів, вчинених службовими особами, працівниками правоохоронних органів.

Згідно ч. 1 ст. 9 КПК під час кримінального провадження слідчий зобов’язаний неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 214, 216 КПК, ст. 5 Закону “Про державне бюро розслідувань”, ч. 1 ст. 365,  –

ПРОШУ:

  1. У відповідності до вимог ст. 214 КПК України внести до ЄРДР відомості за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365 КК України, щодо передачі відомчої вогнепальної зброї Казарцеву В.О., р.н. 13.07.1960 без законних підстав.
  2. Через 24 години з моменту внесення відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З повагою,

Голова наглядової ради
ВГО «Українська асоціація власників зброї»                                 
Георгій Учайкін                              

Стати членом УАВЗ