Новини

Київська міська рада просить Верховну Раду невідкладно законодавчо врегулювати обіг цивільної зброї в Україні

28 Травня 2015

Сьогодні, 28 травня Київська міськрада ухвалила звернення Верховної Ради України з проханням невідкладно законодавчо врегулювати обіг цивільної зброї в Україні. 

Про це Українській асоціації власників зброї повідомив Заступник міського голови – секретар Київради та автор проекту рішення Олексій Резніков.

“На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн. Через нестабільну ситуацію, яка склалась на території України, питання безпеки в місті Києві дуже важливе. Ні для кого не таємниця, що статистична кількість правопорушень з використанням зброї збільшилась, а закону, який би врегулював використання цивільної зброї немає, хоча вона відноситься до категорії власності.

Питання наявності зброї на руках в людей – факт, але ми заплющуємо на це очі. Коли зовнішній ворог розумітиме, що в нас, по суті, є резервістська армія, то вже сто разів подумає, перш ніж йти до нас зі зброєю” — зазначив Олексій Резніков.

Резніков додав, що наразі, коли держава перебуває в стані неоголошеної війни, коли країна стрімко наповнюється нелегальною зброєю, вчиняються сотні злочинів з її використанням, законослухняні громадяни залишаються фактично беззахисними.

“У зв’язку з цим, сьогодні громадяни України з метою захисту свого життя та життя своїх близьких, реалізації права, гарантованого їм Конституцією, вимушені придбавати нелегальну зброю. Законодавча неврегульованість обігу цивільної зброї по суті примушує законослухняних громадян порушувати закон, оскільки перешкоджає реалізації елементарного природного інстинкту самозахисту кожної людини”, – резюмував Резніков.

На думку секретаря Київради, передбачивши у Конституції право на власний захист держава, у якій всі рівні перед законом, має створити дієві механізми та умови для ефективного здійснення такого захисту.

Закон про зброю повинен вирішувати головне завдання — чітко встановити порядок придбання, володіння, зберігання та застосування зброї. Створення такого механізму є логічно-послідовним кроком не тільки з правової точки зору, але і з точки зору соціальної необхідності.

* * *

Звернення Київської міської ради
до Верховної ради України
щодо законодавчого врегулювання обігу цивільної зброї

Визначеність та якість цивільно-правового режиму регулювання обігу цивільної зброї, безумовно, є показовою характеристикою розвинутості законодавства країни, на меті якої стоїть, в першу чергу, забезпечення балансу інтересів між державою і громадянином, його свободами та правами.

Так, майже в усіх правових системах ліберальних країн основною цінністю визнається життя людини. Українцям таке право гарантоване частиною 2 статті 27 Конституції України, згідно з якою громадянин має право на захист власного життя від протиправних посягань.

Більше того, статтею 36 Кримінального кодексу України передбачено, що людина має право на застосування зброї для захисту свого життя та здоров’я, а також житла.

Станом на сьогодні існують два основних нормативних акта, що мають врегульовувати обіг цивільної зброї та дати можливість громадянам реалізовувати вищезазначені конституційні права – Інструкція, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України №622 від 21 серпня 1998, а також Тимчасова інструкція, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України №379-ДСК від 13 червня 2000 року.

Вищезазначені нормативні акти не відповідають ані духу, ані букві Основного Закону з наступних підстав.

Так, реалізація конституційних прав має забезпечуватися дієвим правовим механізмом, затвердженим на рівні законодавчої влади, а не відомчим нормативним актом, який порушує права більшості громадян.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи. В той же час, тимчасова інструкція, затверджена Наказом МВС України №379-ДСК від 13 червня 2000 року, встановлює вичерпний перелік осіб, що мають право на отримання дозволу на придбання, зберігання та використання вогнепальної зброї.

Таким чином, зазначеною інструкцією не тільки порушується право громадян, гарантоване статтею 27 Конституцію України, а також порушується імперативна норма, встановлена статтею 24 Конституції України.

Окремо варто зазначити, що з огляду на те, що вищезазначеній інструкції було присвоєно гриф «для службового користування», вона не відповідає загальному принципу права, а саме вимогам принципу правової визначеності, оскільки державою не було виконано обов’язкової умови – оприлюднення нормативно-правового акту, який зачіпає права, свободи та інтереси людини і громадянина.

Наразі, коли держава перебуває в стані неоголошеної війни, коли країна стрімко наповнюється нелегальною зброєю, вчиняються сотні злочинів з її використанням, законослухняні громадяни залишаються фактично беззахисними.

У зв’язку з цим, сьогодні громадяни України з метою захисту свого життя та життя своїх близьких, реалізації права, гарантованого їм Конституцією, вимушені придбавати нелегальну зброю.

Законодавча неврегульованість обігу цивільної зброї – по суті примушує законослухняних громадян порушувати закон, оскільки перешкоджає реалізації елементарного природного інстинкту самозахисту кожної людини, що є природнім правом на життя.

Більше того, статтею 92 Конституції України встановлено, що правовий режим власності має визначатися виключно законами України.

В той же час вищезазначеними відомчими нормативно-правовими актами протиправно обмежуються права громадян на право власності.

Зброя, як і, відповідно до статті 1187 Цивільного кодексу України, автомобіль, є джерелом підвищеної небезпеки. Проте, на відміну від зброї, процедура набуття права власності на транспорті засоби чітко встановлена законом.

Згідно з вимогами законності, що встановлені, зокрема, практикою Європейського суду з прав людини, будь-які обмеження прав, що гарантуються Конституцією, мають базуватися на положеннях основного законодавства.

Також, згідно з частиною 2 статті 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Окрім цього, статтею 321 Цивільного кодексу України встановлюється, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.

Таким чином, відсутність спеціального закону, який би регулював обіг цивільної зброї, окрім іншого порушує конституційні права громадян на право приватної власності.

Держава зобов’язана покласти край цій суто радянській правовій традиції недовіри до власного народу, що склалася навколо цивільного обігу зброї та була несвідомо успадкована незалежною Україною.

Інакше, враховуючи природні соціальні процеси, що притаманні країнам, на території яких ведуться бойові дії, наша Держава ризикує втратити контроль над обігом зброї у населення. А в цьому випадку наслідки можуть бути більше ніж трагічними, відповідальність за які буде нести держава, якій у необхідний час просто забракло волі та прозорливості.

З огляду на це, доречним буде звернутись до тези з американського досвіду, яка відображає сучасну державну політику США з цього питання: «Заберіть пістолети у легальних власників і єдиними людьми зі зброєю залишаться бандити».

Так, досвід багатьох країн показує, що легалізація зброї – не лише дієвий спосіб захисту життя громадян, а також ефективна протидія злочинності. Сьогодні питання надання законодавчого статусу обігу зброї серед населення є домінуючим в інтересах безпеки киян та підвищення обороноздатності держави в цілому.

Передбачивши у Конституції України право на власний захист, держава, у якій всі рівні перед законом, просто зобов’язана створити дієві механізми та умови для ефективного здійснення такого захисту.

Закон про зброю повинен вирішувати головне завдання – чітко встановити порядок придбання, володіння, зберігання та застосування зброї. Створення такого механізму є логічно-послідовним кроком не тільки з правової точки зору, але і з точки зору соціальної необхідності.

У зв’язку з викладеним, ми, депутати Київської міської ради, звертаємося до вас, депутатів Верховної ради, вжити всіх необхідних заходів для якомога швидшого законодавчого врегулювання цивільного обігу зброї у країні.

Оскільки виключно в вашій компетенції – приведення правового поля України у відповідність до вимог Конституції, щоб кожен Українець мав змогу ефективно реалізовувати свої конституційні права.

Просимо невідкладно ухвалити Закон України про обіг цивільної зброї.

Київський міський голова

В. Кличко 

Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради
Звернення Київміськради

* * *

Як ми повідомляли раніше, 23 квітня з проханням розглянути та посприяти прийняттю Верховною Радою України законопроекту №1135-1 “Про цивільну зброю і боєприпаси” звернулась до керівництва країни Черкаська міськрада.

А вже 22 травня до Президента України Петра Порошенка, Голови ВР України Володимира Гройсмана та Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з аналогічним проханням звернулась Львівська міськрада.