Публікації

Цивільне використання нагородної зброї – незаконне!

21 Жовтня 2015
Цивільне використання нагородної зброї - незаконне!

Ми, як прихильники законного врегулювання цивільного обігу зброї та дійсної рівності громадян, трішки покопалися в темі “нагородної зброї”.

Як і обіцяли, подаємо свої висновки щодо законності використання такої зброї. Висновків, насправді, декілька:

  • суспільні відносини в сфері нагородної зброї ще більш заплутані ніж зброї цивільного використання; 
  • зброєю нагороджує не тільки Президент України, але і керівники майже всіх силових структур, включаючи службу спеціального зв’язку; 
  • цивільне використання нагородної зброї не врегульоване законом, тож є незаконним; 
  • використання нагородної зброї є яскравим прикладом дискримінації в Україні.

Отже, по тексту статті термін “законність”, найбільше вживатиметься в розумінні “правового порядку”. Щоб не заплутатися в усіх хитросплетіннях законів та інструкції, рекомендуємо запам’ятати, що “ПРАВОВИЙ ПОРЯДОК в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України” (ст. 19 Конституції України).

Тобто дії органів і посадових осіб: а) не повинні виходити за межі повноважень, що надані законом або Конституцією; б) такі дії повинні ґрунтуватися на конкретній нормі закону або Конституції; в) сам спосіб дій посадових осіб теж повинен відповідати законові та Конституції. Крім цього, в Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції): Конституція – понад закон, закон – понад інструкції. Іншими словами: громадянам можна все, поки це не обмежено законом, а органам і посадовим особам, можна лише те, що прямо дозволено законом.

В Україні є три закони, які містять посилання на нагородну зброю, це:
1) Закон України “Про державні нагороди в Україні”
2) Закон України “Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України”
3) Закон України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”.

Щоб не бути голослівними, ми направили запити Президентові України, МВС, МО та СБУ і уточнили чим вони керуються, надаючи нагородну зброю. Зазначимо, що СБУ, на диво, виявилося найбільш відкритою структурою щодо повноти і вчасності надання відповідей на запити про доступ до публічної інформації, чого не скажеш про МВС.

Правова база для нагородження зброєю в МВС
Правова база президента. нагородна зброя
Правова база СБУ нагородна зброя 1/2
Правова база СБУ нагородна зброя 2/2

Правова база для нагородження зброєю в МВСПравова база президента. нагородна зброяПравова база СБУ нагородна зброя 1/2Правова база СБУ нагородна зброя 2/2

Для цілей цього блогу під цивільним використанням ми, насамперед, розуміємо використання зброї не в службових цілях, тобто носіння, зберігання та застосування зброї не посадовою/службовою особою поза службою чи виконанням посадових обов’язків. Почнемо з того, що в Україні державними нагородами нагороджує тільки Президент України, решта “нагород” є лише відомчими відзнаками (ст. 3 Закону). Розглянемо почергово нагородження від МВС, СБУ та Президента України.

Як нагороджує МВС. Чому ж цивільне використання такої зброї незаконне?

У відповіді МВС зазначило, що нагороджує відповідно до власної інструкції. Тут варто пам’ятати, що законною є лише та дія посадової особи, межі та спосіб здійснення якої точно ґрунтуються на нормі закону або Конституції (ст. 19 Конституції України). Тож, відкривши цю інструкцію , переконуємося, що законність треба шукати в Дисциплінарних статутах ОВС та ЗСУ, посилання на інші закони відсутні. Нагадаю, що нашим завданням є найти саме норму закону, яка дає право цивільного використання нагородної зброї.

Якщо відлучитися від реалій української нормотворчої практики, то сама лише логіка підказує, що право ЦИВІЛЬНОГО використання зброї годі й шукати в Дисциплінарних статутах. Але це наші реалії і ми змушені навантажувати вас прямими цитатами із законів, щоб не бути звинуваченими у пересмикуванні і голослівності.

Отже, Дисциплінарний статут ОВС“визначає сутність службової дисципліниобов’язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.”

Ніби все зрозуміло – це  стосується виключно “внутрішньої кухні” органів внутрішніх справ і до цивільного життя справи мати не повинно. Але давайте розберемося за які “мухи” в законі чіпляються МВС,  роздуваючи з них “слонів” в своїх інструкціях.

Так, ст. 9 цього статуту встановлює, що за мужність, відвагу, героїзм, розумну ініціативу, старанність, сумлінне та бездоганне виконання службових обов’язків до осіб рядового і начальницького складу можуть бути застосовані такі види заохочень” як нагородження відзнакою Міністерства внутрішніх справ “Вогнепальна зброя”.

Тут далі читаємо: “відзнакою Міністерства внутрішніх справ “Вогнепальна зброя” має право нагороджувати міністр внутрішніх справ України за сумлінну службу, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку осіб начальницького складу”Звичайно, в нас виникло питання про яку вогнепальну зброю (у лапках) йде мова: бойову, ММГ чи сувенірну ;), законом це не врегульовано.

Проте, законом чітко прописано за які заслуги надається така нагорода і те, що така нагорода вручається міністром виключно(!)  начальницькому  складу органів внутрішніх справ, отже, щонайменше посадовим особам, які (знову нагадаємо ст. 19 Конституції), зобов’язані діяли лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, а не інструкціями.

І тут біда – закон не передбачає право цивільного використання нагородної зброї, що, власне, і треба було довести. Але, як виявилося, для МВС це не біда, тому що всі права можна дописати собі в інструкціях, а громадянам розказувати “про неухильне дотримання законів і Конституції”, хоча в цьому випадку вже ні про яку законність мова йти не може.

З цього випливає, що історія із Зоряном Шкіряком матиме цікаве продовження, хоча МВС і ховає від свого народу власних герої, засекречуючи відомості про нагороди, ми все ж  проллємо світло правди.

МВС засекречує відомості про нагородну зброю і героїв, що їх отримали

МВС засекречує відомості про нагородну зброю і героїв, що їх отримали

Про нагородні пістолети від СБУ.

Не будемо втомлювати читачів (хто дійшов до цього місця, і так – герої), зазначимо лише, що відповідь СБУ з посиланням на цілу низку статей законів є притягнутою за вуха, бо нагородження вогнепальною зброєю прописане лише в Дисциплінарному статуті ЗСУ.

Знову ж таки, цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов’язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг”.

Також “дія Дисциплінарного статуту Збройних Сил України поширюється на Державну прикордонну службу України, Службу безпеки України, Національну гвардію України та інші військові формування, створені відповідно до законів України, Державну спеціальну службу транспорту, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України”.

По суті все те саме, що і з дисциплінарним статутом ОВС, але норма щодо безпосереднього нагородження дещо цікавіша: “Міністр оборони України, керівники інших центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, створені відповідно до законів України, нагороджують відомчими відзнаками “Вогнепальна зброя” і “Холодна зброя”. Це – почесна державна нагорода та відомчі заохочувальні відзнаки за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини і громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов’язку, виявлені при цьому честь і доблесть” (п. 44 Статуту). І більше ні слова в законі про використання такої зброї.

Також надіємось, більшість звернула увагу, що зброєю нагороджують за “бездоганну багаторічну службу”. Проте СБУ своїми інструкціями підміняє закон і перекручує все з ніг на голову, нагороджує пістолетами будь кого, навіть тих, хто не має відношення до відомства, щоб отримати відомчу(!) відзнаку. Та без відповідного закону, своїми інструкціями, встановлює право носити, зберігати та застосовувати таку зброю. Отже, і тут маємо висновок, що, не маючи відповідного закону, державний орган встановлює права відомчими інструкціями.

Про нагородну зброю від Президента та дискримінацію за майновим станом.

Вище зазначалося, що державною нагородою є лише відзнака президента “Іменна вогнепальна зброя”. В цьому законі ні слова про право цивільного використання такої зброї. Це право, як і у випадках з інструкціями, Президент сам собі прописав в своєму Указі. Хоча указ Президента статусом вище ніж відомча інструкція, але і він не може підміняти закон. Треба віддати належне, що указом, на відміну від інструкцій, хоча б прописано, що “іменною вогнепальною зброєю” є виключно Форт-12.

Також на прикладі цього указу ми розкриємо зміст дискримінації в питаннях прав цивільного використання зброї. Відповідно до п. 6 указу встановлено, що особи, нагороджені відзнакою “Іменна вогнепальна зброя”, мають право зберігати її, носити і застосовувати.

Саме в цьому приклад дарування права як привілею – дикий феодалізм. Тобто лише той має право, хто набув майно у певний спосіб. Це так само, як би кожен з нас отримував водійські права лише після того, як він набуде у володіння авто, але не просто купить, орендує чи обміняє, а отримає його в дар.

Як бачите, всі ці структури на чолі з Президентом, не маючи законних підстав для цивільного використання нагородної зброї, із сумнівним статусом такої зброї, виступають категорично проти Закону “Про цивільну зброю та боєприпаси” – просто щирий правовий нігілізм від осіб, відповідальних за долю 40 мільйонів людей.

P.S. Відносно “іменної вогнепальної зброї”, як президентської відзнаки, процитуємо ще ст. 12-1 Закону , яка встановлює, що “виготовлення орденів, медалей, нагрудних знаків до почесних звань України, нагрудних знаків лауреатів державних премій України і президентських відзнак, а також документів, що посвідчують нагородження ними, здійснюється виключно(!) Банкнотно-монетним двором Національного банку України.

На жаль, ліцензії на виготовлення нагородної зброї в Монетного двору не виявилося.

Всі державні нагороди згідно закону виготовляє виключно Монетний двір

Всі державні нагороди згідно закону виготовляє виключно Монетний двір

Насправді, в темі нагородної зброї нас цікавить ще багато питань.

Зокрема, скільки грошей платників податків витрачено на купівлю пістолетів “секретним героям” та скільки серед цих десятків тисяч “секретних героїв” публічних противників Закону “Про цивільну зброю і боєприпаси”?

Автор: Віталій Коломієць
Адвокатське об’єднання «Ореховський та Коломієць»